Foto

Echipele Romaniei vor evolua la Bucuresti in FIBA 3x3 U23 Nations League Final

Ultima oprire din circuitul FIBA 3x3 U23 Nations League n-a fost una de bun augur pentru echipele de tineret 3x3 ale Romaniei, doar Acvilele reusind sa-si treaca in cont o victorie in Grupa A impotriva Greciei, cu 13-6, victorie care le-a adus un loc 4 in cadrul STOP 6 din Bucuresti. In competitia masculina, Vulturii au cedat in ambele partide din Grupa B in fata Ucrainei, scor 15-20, si Letoniei, scor 13-21, si s-au clasat pe locul 6. In clasamentul general realizat de FIBA 3x3 dupa cele sase opriri din Conferinta Europe 2, Vulturii au ocupat locul  4, in vreme ce Acvilele s-au clasat pe locul 5, dar ambele echipe ale Romaniei vor evolua din postura de gazda la turneul final al FIBA 3x3 U23 Nations League, eveniment care va fi organizat in Bucuresti, in perioada 17-18 septembrie.


Terenul principal Sport Arena Streetball situat in baza Politehnica din Bucuresti a gazduit in week-end-ul recent incheiat ultimele trei opriri din cadrul Conferintei Europe 2 din circuitul FIBA 3x3 U23 Nations League, la startul intrecerilor prezentandu-se echipele U23 ale Romaniei, Lituaniei, Letoniei, Ucrainei, Belarus si Greciei, ultima inlocuind Estonia. Daca in STOP 4 si STOP 5 echipele noastre au adunat puncte importante in clasamentul general, in schimb, duminica, in ultima oprire, doar Acvilele au reusit sa obtina o victorie in Grupa A impotriva Greciei, cu 13-6. Spre seara, echipa noastra formata din Nicolett Orban, Teodora Manea, Maria Militaru si Evelina Petrof s-a inclinat din nou in fata Lituaniei, scor 10-17, astfel ca Romania a obtinut locul 4 in topul general din STOP 6. In finala feminina, Ucraina a reusit sa treaca de Lituania, cu 19-15. In urma rezultatelor inregistrate in cele sase opriri, Romania s-a clasat pe locul 5 in clasamentul general, in urma Lituaniei, Ucrainei, Letoniei si Belarus.


In intrecerea masculina, Vulturii au cedat in ambele partide disputate in cadrul Grupei B, mai intai in fata Ucrainei, cu 15-20, iar spre seara in fata Letoniei, scor 13-21, astfel ca echipa formata din Cristian Mainea, Alexandru Coconea, Daniel Mainea si Christian Chitu a ocupat locul 6. In finala, Lituania si-a mentinut invincibilitatea din circuit si s-a impus in fata Ucrainei, cu 21-20, castigand al saselea turneu consecutiv. Din pacate, evolutia modesta din ultima oprire a facut ca Romania sa coboare doua trepte in clasamentul general, Vulturii ocupand locul 4, in urma Lituaniei, Letoniei si Ucrainei.

Vezi AICI clasamentul general al Conferintei Europe 2 dupa disputarea celor 6 opriri din circuitul FIBA 3x3 U23 Nations League.

Reamintim ca, in urma atribuirii oficiale din aceasta vara, capitala Romaniei va gazdui, in perioada 17-19 septembrie 2021, turneele finale ale circuitelor FIBA 3x3 Women’s Series si FIBA 3x3 U23 Nations League, tricolorii nostri urmand sa evolueze in compania celor mai valoroase echipe din lume gratie faptului ca Romania are statut de tara organizatoare. La turneul final vor participa castigatoarele conferintelor, cele mai valoroase doua echipe de pe locurile 2 din toate conferintele, precum si echipele Romaniei.

Parteneri