Despre Federatie

Federatia Romana de Baschet (FRB) a fost fondata in anul 1931 si este  membru fondator al Federatiei Internationale de Baschet (FIBA) din anul 1932. FRB este persoana juridica de drept privat si este continuatoarea de drept a Federatiei Romane de Baschet, care si-a desfasurat activitatea pana in noiembrie 2001. FRB este organizata si functioneaza ca unica structura sportiva de interes national in Romania, in baza Statutului propriu, elaborat in concordanta cu prevederile Legii Educatiei Fizice si Sportului nr. 69/2000, cu dispozitiile Regulamentului de punere in aplicare a acestei Legi, cu reglementarile din OG nr. 26/2000 cu privire la asociatii si fundatii si in conformitate cu Statutul si Regulamentele FIBA. 

FRB este persoana juridica de drept privat, de utilitate publica, autonoma, neguvernamentala, apolitica, neadmitand nici o descriminare cu caracter religios, rasist, sex sau profesie, fara scop lucrativ, exercitand autoritatea in organizarea, indrumarea, dezvoltarea si controlul activitatii de baschet pe teritoriul Romaniei si in reprezentare internationala. 

FRB este constituita, in conditiile legii, din cluburile si asociatiile judetene de baschet si a municipiului Bucuresti, care recunosc statutul si regulamentele adoptate de Adunarea Generala. Sediul FRB este situat in Bucuresti. Durata de functionare a FRB este pe termen nedeterminat. FRB are sigla, emblema, site, steag, fanion, insigna si stampila proprii, aprobate de Adunarea Generala. FRB este inregistrata in Registrul Sportiv, avand Certificatul de Identitate Sportiva B/C/0041/2002 cu nr. 000241 din 29.03.2002, nr. special 472.



Federatia in cifre

Practicanti 48.900
Legitimati 29.130
Campionate nationale 18 (9 la masculin si 9 la feminin)
Cupa Romaniei 4 (2 la masculin si 2 la feminin)
Cluburi afiliate 284

Componenta

Membru Functia Date de contact
Horia Paun Presedinte horia.paun@frbaschet.ro
Dan Berceanu Secretar General dan.berceanu@frbaschet.ro
Claudiu Fometescu Antrenor Federal claudiu.fometescu@frbaschet.ro
Adrian Voinescu Sef Evenimente - International adrian.voinescu@frbaschet.ro
Marius Doba Organizator marius.doba@frbaschet.ro
Constantin Ioan Antrenor coordonator M constantin.ioan@frbaschet.ro
Svetlana Dragusin Antrenor coordonator F svetlana.dragusin@frbaschet.ro
Igor Georgiev Antrenor coordonator juniori mici igor.georgiev@frbaschet.ro
Alexandru Ardelean Antrenor coordonator Performbaschet performbaschet@gmail.com
Daniela Alina Gradinaru Director economic daniela.gradinaru@frbaschet.ro
Mariana Schmidt-Lepedeanu Economist mariana.lepedeanu@frbaschet.ro
Valerica Otetea Economist valerica.otetea@frbaschet.ro
Cristina Marinescu Sef Achizitii - Administrativ cristina.marinescu@frbaschet.ro
Vlad Ghizdareanu Sef CLT - Eligibilitate vlad.ghizdareanu@frbaschet.ro
Laurentiu Grigoriu CLT - eligibilitate (seniori) laurentiu.grigoriu@frbaschet.ro
Serban Mircea Stan CLT - eligibilitate (juniori) serban.stan@frbaschet.ro
Alexandra Stan CLT - eligibilitate (junioare) alexandra.stan@frbaschet.ro
Laura Muntean Secretatiat Presedinte laura.muntean@frbaschet.ro
Andreea Arnautu Secretariat (afilieri) andreea.arnautu@frbaschet.ro
Tiberiu Rist Comunicare-Media tiberiu.rist@frbaschet.ro
Traian Racu Comunicare-Media traian.racu@frbaschet.ro
Radu Abramescu FRB TV radu.abramescu@gmail.com
Doru Toma Consilier Juridic doru.toma@frbaschet.ro
Monica Nicolaescu Coordonator 3x3 monica.nicolaescu@frbaschet.ro

Parteneri