Jucatorii etapei din Divizia A

Asa cum a anuntat la inceputul sezonului baschetbalistic 2010/2011, Federatia Romana de Baschet va desemna “jucatorul etapei” la finalul fiecarei runde, tinandu-se cont de eficienta si randamentul sportivilor inregistrata statistic (randamentul = eficienta/minute jucate).

In intrecerea divizionara feminina, „Jucatoarea etapei a VI -a” din faza a doua a Diviziei A este RAMONA TARTA.

Conducatoarea de joc a echipei SCM CSS Craiova a fost cea mai eficienta jucatoare de pe teren la meciul cu Olimpia, castigat de gruparea din Banie cu scorul de 89-81. Ramona Tarta a bifat toate cele 40 de minute ale intalnirii si a avut o eficienta de 37, cu un randament de 0,92.
Statistica jucatoarei  cuprinde  35 de puncte: 9 -9 la aruncarile de 2 puncte – 100%; 4-4 la aruncarile de 3 puncte – 100%; 5-7 la aruncari libere – 71%; 2 recuperari; 4 pase decisive; 2 interceptii.

In intrecerea divizionara masculina, “Jucatorul etapei a XXI a” este SASHA TOPCHOV.
Pivotul echipei CSM Oradea a avut o linie statistica impresionanta, cu 28 de  puncte marcate in 30 de minute de joc si cu un indice al eficientei de 31, avand un randament de 1,03 (10-13 la aruncarile de 2 puncte – 77%; 8-10 la aruncari libere - 80%; 5 recuperari;  o pasa decisiva, 2 interceptii, un capac). Echipa CSM Oradea a pierdut pe teren propriul intalnirea cu U-Mobitelco BT Cluj-Napoca  din etapa a XXI a, cu scorul 73-80.

In cadrul aceleiasi etape, cea mai mare eficienta  a avut  Jason Forte de la BC Mures Targu Mures care a reusit un indice de 34 in 46 de minute de joc si un randament de 0,73. Pivotul american a contribuit cu 29 de puncte la victoria obtinuta pe teren propriu de BC Mures in fata echipei BCM U Pitesti, cu scorul 107-104.

De asemenea, jucatorii romani Titus Nicoara (Gaz Metan Medias), Dan Paltinisanu (BC Timisoara) si Adrian Tudor (Blidaru) au avut evolutii remarcabile. Astfel, internationalul  Titus Nicoara a marcat 18 puncte in 26 de minute de joc, avand un indice al eficientei de 22, in meciul castigat de echipa sa cu scorul 76-65, in fata echipei CSA Steaua Turabo Bucuresti.

Pivotul Dan Palitinisanu si-a ajutat echipa cu 22 de puncte si 10 recuperari  (eficienta 27) in victoria obtinuta de BC Timisoara cu scorul 79-66, in fata echipei CSM Bucuresti, in timp ce Adrian Tudor, conducatorul de joc al echipei CSU Ploiesti, a evoluat 25 de minute in confruntarea cu CS Otopeni si a reusit 19 puncte , 5 recuperari si 4 pase decisive (eficienta 20).