Primul esec pentru tricolori la FIBA U18 European Championship 2023 Division B

Romania si Tarile de Jos, singurele echipe fara infrangere in Grupa C din cadrul FIBA U18 European Championship 2023 Division B, s-au intalnit astazi la Matosinhos.

Miza partidei - calificarea de primul loc al grupei in sferturile de finala - si-a pus amprenta asupra jocului, primul sfert fiind extrem de echilibrat si adjudecat de adversari la diferenta minima. Au urmat 20 de minute in care baietii nostri au comis numeroase erori atat in ofensiva, cat si in defensiva, in vreme ce oaspetii - dominanti si la recuperari - s-au distantat pe tabela la o diferenta greu de recuperat pe finalul partidei. Vulturii U18 au fortat revenirea in ultimul sfert, dar nu au reusit decat sa isi adjudece perioada, o vaga consolare in statistica partidei.

Scor final: Romania - Tarile de Jos 62-78 (16-17, 8-20, 18-27, 20-14).

Pentru Romania au inscris: Badalau 14p (2x3) 14 rec, Oinaru 11p (3x3), Somacescu 10p (2x3), Nita 8p (2x3), Blidaru 6p (1x3), Sparlac 4p, Son 4p, Szentkuti 2p, Diaconescu 2p, Vlaicu 1p.

Urmeaza duelul de maine cu Estonia, de la ora 20:00, castigatoarea urmand sa obtina calificarea in sferturile de finala ale competitiei.