Foto

Primul trofeu al sezonului competitional 2020-2021 se decerneaza la Satu Mare

Sfarsitul de saptamana programeaza la Satu Mare turneul Final 4 al Cupei Romaniei la baschet feminin.

Semifinalele se disputa pe 20 februarie, dupa urmatorul program: Agronomia Bucuresti – Universitatea Cluj-Napoca (ora 16:00) si Sepsi SIC Sf. Gheorghe – CSM Satu Mare (ora 19:00). A doua zi, pe 21 februarie, de la ora 18:00, va urma intalnirea dintre invingatoarele din semifinale, un meci care se va disputa cu trofeul pe masa.

Favoritele se intalnesc in penultimul act

Respectand ierarhia din Liga Nationala de Baschet feminin, principalele favorite la adjudecarea trofeului sunt Sepsi SIC Sf. Gheorghe si CSM Satu Mare, echipe care, in urma tragerii la sorti, se vor duela in semifinale. Cele doua formatii au dominat intrecerile interne de baschet feminin din ultimii ani, trofeele fiind adjudecate insa, de fiecare data, de echipa covasneana. Urmeaza, pe lista favoritelor, Universitatea Cluj-Napoca si Agronomia Bucuresti.


Sepsi SIC Sfantu Gheorghe

Este echipa care domina de peste cinci ani baschetul feminin romanesc, dupa lunga perioada in care suprematia se impartea intre cluburile de traditie din Targoviste si Arad. Beneficiind de o arena ultra-moderna si de o comunitate locala pasionata de baschetul feminin si de performanta, Sepsi SIC Sfantu Gheorghe s-a mentinut an de an in topul ierarhiilor baschetbalistice interne, acest lucru fiind valabil si in prezent, cand dupa 11 meciuri in Liga Nationala, echipa este inca neinvinsa.
Sepsi SIC se afla acum in fata celei de a sasea finale de Cupa Romaniei. Cu exceptia primei finale disputate (in sezonul 2013-2014), cand a pierdut in fata Aradului, Sepsi SIC s-a impus in toate celelalte finale in care a fost prezenta (2015, 2016, 2018, 2019, 2020). Practic singura sincopa din drumul spre o serie perfecta s-a petrecut in 2017, atunci cand trofeul a fost adjudecat de CSM Targoviste. Gruparea damboviteana a eliminat Sepsi SIC in semifinale, in ciuda faptului ca turneul Final 8 se disputa la Sfantu Gheorghe.
In acest sezon, Sepsi SIC a avut un parcurs pozitiv si in cupele europene: cu toate ca a fost eliminata din calificarile pentru Euroleague Women, a evoluat admirabil in EuroCup Women, reusind calificarea in optimile de finala, acolo unde urmeaza sa intalneasca formatia spaniola Lointek Gernika Bizkaia la jumatatea lunii viitoare.

"Cupa este o competitie interesanta, mereu surprinzatoare si, fara indoiala, orice echipa poate triumfa, orice echipa poate spera sa castige. In cazul de fata, toate cele patru combatante spera la trofeu, dar eu cred ca favorita este echipa care va castiga semifinala noastra. In conditii normale, Final 4 este o competitie aparte, pentru ca se disputa sub forma unui turneu in mijlocul unui sezon in care se joaca etape saptamanale. Insa, in acest an, tinand cont de pandemie, toate meciurile din campionat s-au jucat in format de turneu. Astfel Final Four-ul pare un turneu precum cele de pana acum, doar miza fiind mult mai mare, fiindca jucam pentru un trofeu. Avem numeroase probleme in lot, cauzate de accidentari, asa ca, pana la debutul competitiei, inca nu stim pe ce jucatoare ne putem baza sau nu. Nu am putut sa ne antrenam in conditii normale, pentru ca au existat momente cand nu am putut avea la antrenamente un minim de 10 jucatoare. Ramane sa vedem daca aceste dificultati ne vor afecta nivelul de joc sau reactiile de pe teren, in conditiile in care - va reamintesc - miza este una mare. Fara indoiala ne ajuta mentalitatea de invingatori si suntem norocosi sa avem in lot sportive care deja au mai trecut in cariera prin astfel de provocari, au mai castigat pana acum Cupa in diferite alte tari. De asemenea, cred ca faptul ca am intalnit adversari extrem de puternici in EuroCup Women ne-a prins foarte bine, ne-a intarit, ne-a unit, aspecte atat de necesare atunci cand lupti pentru un trofeu. Ne pregatim inca din august pentru un trofeu, nu o facem doar de zece zile incoace, asa ca suntem extrem de motivati si concentrati pentru a duce misiunea noastra la bun sfarsit, pentru a castiga primul trofeul al sezonului."
Zoran Mikes, antrenor

 

CSM Satu Mare

Pana in acest momnent, in actuala editie a LNBF, are doar o singura infrangere (69-80), chiar in fata celor de la Sepsi SIC, actualul adversar din semifinalele Cupei. Echipa din nordul tarii este "flamanda" de un rezultat notabil in baschetul romanesc, singura performanta inregistrata pana acum fiind castigarea Ligii Europei Centrale, in 2018. In ciuda investitiilor consistente din partea autoritatilor locale, CSM Satu Mare s-a vazut mereu oprita din drumul spre un trofeu intern de catre Sepsi SIC Sfantu Gheorghe. Cele doua rivale s-au intalnit in finala Cupei Romaniei in 2018 si 2019. In sezonul precedent, sortii au facut ca Satu Mare si Sfantu Gheorghe sa se intalneasca inca din sferturile de finala, Sepsi SIC scapand de incomodul adversar in urma unei manse tur-retur adjudecata cu scorul general de 161-130.
CSM Satu Mare a mai jucat doua finale de Cupa Romaniei, in 2010 (56-103 cu Municipal MCM Targoviste)si 2011 (63-85 cu ICIM Univ. Vasile Goldis Arad).
CSM Satu Mare are insa si doua avantaje inaintea duelului din semifinalele cupei: faptul ca evolueaza pe teren propriu (chiar daca nu va putea beneficia si de sprijinul fanilor din tribune) si revenirea dupa noua ani sub culorile alb-rosu pentru una dintre cele mai importante baschetbaliste autohtone ale ultimului deceniu, Claudia Cuic (fosta Pop). Ca fapt divers, satmareanca a evoluat pentru CSM si in finalele de Cupa din 2010 si 2011. Ultima data la Galatasaray Istanbul, Cuic s-a accidentat grav la genunchi, fiind operata pentru ruptura de ligament in toamna lui 2019. Ulterior, a devenit mama, iar in weekend vom avea ocazia s-o revedem pe parchet dupa mai bine de 15 luni de pauza.

"In primul rand trebie sa spun ca atribuirea organizarii turenului final al Cupei Romaniei este un lucru extrem de important pentru municipiul Satu Mare si pentru clubul nostru; este o onoare, dar si o responsabilitate. Legat de competitie, ne asteapta o semifinala extrem de grea, impotriva celei mai importante echipe de baschet feminin din Romania ultimilor ani. Ne dorim sa fim ecipa care sa-i elimine dn cursa spre un nou trofeu si nu cred ca exista moment si loc mai bun pentru a reusi asta decat pe teren propriu, la Satu Mare. Imi pare extrem de rau ca nu putem avea publicul satmarean alaturi de noi, fanii reprezinta totul pentru noi".
Miguel de Jesus Lopez Alonso, antrenor

 

Universitatea Cluj-Napoca

Cea mai titrata echipa din baschetul feminin romanesc este departe de gloria din anii '80-'90, atunci cand reusea sa castige 12 titluri nationale, adaugate celorlalte doua trofee adjudecate in anii '50. Totusi, in ultimii ani, gruparea de pe Somes a fost o prezenta constanta in play-off-ul ligii nationale, cea mai buna performanta recenta fiind titlul de vicecampioana nationala din 2017, atunci cand a cedat cu 1-3 finala in fata lui Sepsi SIC.
Cu doua jucatoare de peste Ocean extrem de eficiente, "U" a ales inspirat si la "capitolul" jucatoare autohtone, avand printre titulare pe experimentatele Alexandra Uiuiu si Ruxandra Chis. Acest "cvartet" bine armonizat de tehnicianul elen Giannis Koukos a reusit unele rezultate spectaculoase, surpriza acestui sezon fiind calificarea in Final 4-ul cupei dupa ce a trecut de echipe mai bine cotate, prfecum FCC Baschet UAV Arad si Olimpia Brasov.
Beneficiind de o tragere la sorti favorabila, clujencele au mari sanse sa ajunga in acest sezon in finala Cupei Romaniei. Universitatea este favorita certa in "semifinala universitara" a cupei, acolo unde va intalni Agronomia Bucuresti.

"Suntem fericiti pentru ca echipa noastra joaca din nou o semifinala de Cupei Romaniei, dupa o pauza de 13 ani. Am reusit lucruri extraordinare in faza anterioara a competitiei, iar acum ne aflam in fata unei noi provocari. Vom incerca sa luptam din rasputeri pentru a reprezenta Clujul cu demnitate si pentru a face orasul sa fie mandru de noi. Sper ca acest turneu final sa fie urmarit online de cat mai multi fani, pentru ca se meciurile se anunta a fi extrem de echilibrate si interesante."
Giannis Koukos, antrenor

 

Agronomia Bucuresti

Fara indoiala, cea mai norocoasa echipa in actuala editie a Cupei Romaniei. La turneul din noiembrie 2020 a castigat prin forfait tehnic un duel ce se anunta greu, cu KSE Targu Secuiesc. Din nefericire, echipa covasneana s-a confruntat cu cazuri de Covid-19 si nu a mai putut participa la turneu. Agronomia s-a clasat la acel turneu pe locul 2 in grupa ei si, ulterior, a  ajuns in Final 4 dupa o tragere la sorti unde a fost extrasa drept "lucky loser" in detrimentul echipei FCC Baschet UAV Arad. In ciuda "calculelor hartiei", "Agro Squad" nu este o echipa de ignorat, chiar daca in acest sezon nu are legitimate decat sportive autohtone. Are in componenta doua jucatoare constant convocate la echipa nationala a Romaniei (Anca Sipos si Romina Filip), alte doua sportive mereu imprevizibile, cu experienta si in baschetul 3x3 (Vilcinschi si Chelariu) si numeroase sportive extrem de tinere, dintre care se disting si doua dintre cele mai talentate junioare ale Romaniei in ultimii ani: Maria Militaru si Mihaela Panait.
Agronomia a fost prezenta in Final Four-ul cupei si anul trecut, atunci cedand in semifinale in fata lui Sepsi SIC.

"Suntem fericiti si onorati fiindca, pentru al doilea an consecutiv, am reusit sa ajungem in Final Four-ul Cupei Romaniei. Ne dorim ca in acest an sa reusim o performanta mai buna decat in editia precedenta, iar asta inseamna, fireste, sa ajungem sa jucam finala. Suntem constienti ca suntem ultima favorita la castigarea trofeului, dar tocmai acest aspect ne face sa fim increzatori in sansele noastre. Suntem underdogs, dar avem sperantele noastre si ambitia noastra. Vom lupta din greu in aceasta semifinala, vom de pune toate eforturile de care suntem capabili si credem ca vom putea reusi sa ne indeplinim obiectivul, acela de a juca finala Cupei Romaniei. Le doresc tuturor echipelor participante mult succes si un turneu final reusit."
Milan Sokic, antrenor

Toate meciurile din cadrul turneului Final Four al Cupei Romaniei la baschet feminin vor fi transmise live pe canalul de YouTube FRB TV

Parteneri