Romania, debut cu stangul la FIBA U18 Women's European Championship

Echipa nationala de junioare U18 a tarii noastre a disputat astazi prima ei partida din Grupa B a FIBA U18 Women's European Championship - Division B, impotriva reprezentativei Austriei.

Fetele pregatite de Loredana Ion, Tudor Dumitrescu si Ionel Ivan au inceput bine jocul, parand ca nu acuza emotiile debutului in competitie. Tricolorele au avut 10-1 pe tabela si au castigat primul sfert cu 22-16. Avanatajul Romaniei s-a mentinut si la pauza, cu toate ca austriecele demarasera deja cursa pentru egalare. Adversarele noastre au castigat, de altfel, toate celelalte sferturi. Daca sferturile 2 si 3 au fost cedate la diferenta mica, echilibrul s-a rupt in minutul 33, atunci cand Austria a trecut prima data la conducere, iar fetele noastre au acuzat socul, permitand adversarelor sa se distanteze la o diferenta de puncte formata din doua cifre. Romania a incercat revenirea pe final, insa nu a reusit sa mai salveze esecul.

Scorul final a fost 61-68 (22-16, 13-14, 9-14, 17-24), marcatoarele Romaniei fiind: Panait 12p, Belegante 11p (1x3), Zane 10p (1x3), Puscasu 10p, Bara Nemeth 9p, Spineanu 3p (1x3), Stanescu 3p, Pricop 2p, Sirbu 1p.

Partida a contat pentru Grupa C a competitiei, in celalalt joc Luxemburg trecand la limita, 63-62, de Grecia.

Celelalte doua partide pe care nationala noastra le are de disputat in faza grupelor la FIBA U18 Women's European Championship - Division B sunt:

2 iulie (ora 13:00) – Luxemburg – Romania
5 iulie (ora (ora 20:30) – Grecia – Romania

Primele doua clasate din cele patru grupe vor accede in sferturile de finala si vor continua cursa pentru podiumul continental si implicit pentru promovarea pe prima scena europeana, in vreme ce echipele clasate pe locurile 3, 4, 5 vor juca pentru meciurile de clasament in grupa valorica  9-18.