Romania va juca pentru locurile 7-8 la FIBA U18 European Championship 2023

Echipa nationala de juniori a Romaniei nu a reusit sa treaca de Marea Britanie astazi, in primul meci din cadrul grupei locurilor 9-12 de la FIBA U18 European Championship 2023 Division B, care se disputa in localitatea portugheza Matosinhos.

Partida a fost echilibrata in primele 30 de minute, la pauza mare Romania avand avantaj minim, iar dupa urmatoarele 10 minute fiind condusa la doua puncte. Din nefericire, ultima perioada de joc a fost adjudecata fara echivoc de britanici, care vor lupta maine pentru locul 5 la cvompetitia contionentala.

Scor final: Marea Britanie - Romania 79 - 67 (Badalau 15p 12 rec, Somacescu 12p 2x3, Vlaicu 11 p 1x3, Oinaru 10p 2x3, Nita 8p 2x3, Diaconescu 4p, Szentkuti 3p 1x3, Blidaru 2p, Sparlac 2p).

Romania va incheia evolutia la FIBA U18 European Championship 2023 Division B maine, de la ora 17:30, luptand pentru locul 7 impotriva invinsei din partida Slovacia - Tarile de Jos.