CE U20 masculin, Divizia B, Sarajevo (update)

In ultimul meci disputat la Campionatul European U20, Divizia B, de la Sarajevo, reprezentativa masculina U20 a invins Olanda cu scorul 85-77 si a incheiat turneul european pe pozitia a 15-a, cu un bilant care cuprinde patru victorii si cinci infrangeri. Tinerii tricolori pregatiti de Valentin Pogonaru si Valerian Netolitzchi au invinsa insa, in grupe, nationala Georgiei, cu scorul 89-85, nimeni alta decat actula castigatoare a Campionatului European U20, Divizia B.

Dar iata si marcatorii Romaniei ai acestui ultim meci disputat impotriva Olandei:

Ciprian Telinoiu (12p, 4 rec, 3 interceptii)
Matei Nuna (9p, 4 rec)
Dan Ioan (3p, 1 pasa decisiva)
Zoran Milencovici (7p, 2 rec)
Alexandru Toth (3p, 4 rec)
Vlad Corpodean (16p, 8 rec, 2 pase decisive)
Lucian Chirof (13p, 7 rec, 2 pase decisive)
Bogdan Tibirna (22p, 8 rec, 4 pase decisive, 5 capace).

=======================================================================================

Ramasa in lupta pentru locurile 13-16, de la Campionatul European U20, Divizia B, de la Sarajevo, nationala masculina U20 a Romaniei a cedat astazi cu 104-50, in fata Marii Britanii. Elevi coordonati de Valentin Pogonaru si Valerian Netolitzchi au intrat greu in ritm si dupa zece minute de joc, britanicii conduceau cu 34-10. A urmat un nou sfert de cosmar pentru ai nostri si ecartul dintre cele doua combatante s-a marit si mai mult. Intrati la pauza cu moralul la pamant, "tricolorii mici" au strans randurile si au incercat sa reintre in joc, dar timpul insuficient si jocul slab nu le-a permis o revenire de senzatie.

Principalii marcatori ai Romaniei au fost:

Iosif Parlog (1p,4 rec)
Ciprian Telinoiu (7p, 1 rec, 2 pase decisive)
Bogdan Tibirna (17p, 8 rec).

Urmatorul meci al Romaniei va avea loc pe data de 24 iulie 2011, impotriva Olandei.

In urma rezultatelor inregistrate la Campionatul European U20, Divizia B, de la Sarajevo, reprezentativa masculina a Romaniei va juca in seria valorica 13-16, urmand sa intalneasca in 23 iulie 2011, de la ora 17:30, selectionata similara a Marii Britanii. In aceeasi serie, Olanda va intalni Islanda de la aceeasi ora.

In data de 24 iulie 2011 invingatoarele vor juca pentru locurile 13-14, in timp ce invinsele pentru locurile 15-16.

In ultimul meci din grupa G disputat la Campionatul European U20, Divizia B, de la Sarajevo, nationala masculina de tineret a Romaniei a fost invinsa cu 91-77 de nationala similara a Olandei. Pentru echipa pregatita de Valentin Pogonaru si Valerian Netolitzchi au marcat in aceasta seara:

Iosif Parlog (9p,3 rec)
Ciprian Telinoiu (11p, 1 rec, 3 pase decisive)
Matei Nuna (8p, 2 rec, 2 pase decisive)
Emil Stavarache (4p, 1 rec)
Dan Ioan (6p, 2 rec, o pasa decisiva)
Zoran Milencovici (5p , 2 rec, 2 pase decisive)
Vlad Corpodean (16p, 11 recuperari, o pasa decisiva)
Lucian Chirof (8p, 4 rec)
Bogdan Tibirna (10p, 3 rec)

Reprezentativa masculina U20 a Romaniei a cedat cu greu astazi in fata Slovaciei, cu 69-75, in primul meci din grupa G (locurile 9-16), din cadrul Campionatului European, Divizia B, de la Sarajevo. Elevii antrenorilor Valentin Pogonaru si Valerian Netolitzchi au scapat victoria printre degete, dupa ce reusisera cu un minut inainte de final sa se apropie la trei puncte de adversari (67-70).

Mult mai calmi pe final, slovacii au marcat toate aruncarile de la linia de libere si au obtinut victoria.

Dar iata si marcatorii Romaniei din aceasta seara:

Ciprian Telinoiu (3p, 6 rec, 6 pase decisive)
Matei Nuna (16p, 4 rec, 4 pase decisive)
Dan Ioan (2p, 2 rec, o pasa decisiva)
Zoran Milencovici (3p)
Vlad Corpodean (19p, 9 recuperari, o pasa decisiva)
Lucian Chirof (2p, 4 rec)
Bogdan Tibirna (23p, 14 rec, 2 pase decisive)

Urmatorul meci al tricolorilor este programat maine de la ora 20:00, in compania Olandei.

In ultimul meci din grupa A a Campionatului European U20, Divizia B, reprezentativa masculina a Romaniei a reusit un rezultat surpriza si a invins liderul, selectionata Georgiei, cu scorul de 89-85, dupa o repriza de prelungiri. Conform statisticii, punctele echipei pregatite de Pogonaru si Netolitzchi au fost inscrise de:
Vlad Corpodean (20 p, 8 rec)
Lucian Chirof (19 p, 7 rec)
Bogdan Tibirna (17 p, 7 rec)
Zoran Milencovici si Ciprian Telinoiu (cate 12 p)
Matei Nuna (9 p, 9 rec)

In ciuda acestui succes, Romania a ocupat locul 4 in grupa A, la egalitate de puncte cu Estonia (locul 2) si Polonia (locul 3), si va evolua in faza urmatoare in seria valorica 9-16, in cadrul grupei G, alaturi de Slovacia, Polonia si Olanda. De mentionat ca Romania porneste in faza a doua cu o victorie in fata Poloniei si va mai juca in grupa G cu Slovacia (20.07.2011, ora 20) si cu Olanda (21.07.2011, ora 20).

In cel de-al patrulea meci din grupa A a Campionatului European U20, Divizia B, reprezentativa masculina a Romaniei a cedat, duminica seara, in fata selectionatei Macedoniei, cu scorul de 49-64 (12-19, 16-19, 12-14, 9-12). Conform datelor oficiale oferite de organizatori, pentru echipa pregatita de Valentin Pogonaru si Valerian Netolitzchi au marcat:
Vlad Corpodean (16 p, 9 rec)
Bogdan Tibirna (14 p, 7 rec)
Ciprian Telinoiu (5 p)
Matei Nuna, Zoran Milencovici si George Toth (cate 4 p)
Tudor Pintea (2 p, 4 rec).
In urma acestui rezultat, Romania ocupa locul 3-4 in grupa A, la egalitate de puncte cu Polonia, in fata careia are avantajul victoriei directe. Luni dupa-amiaza, de la ora 16.15, Romania va juca in ultima etapa impotriva Georgiei.

Reprezentativa masculina U20 a Romaniei a inregistrat al doilea succes din grupa A a Campionatului European, Divizia B, de la Sarajevo, dupa ce elevii antrenorilor Valentin Pogonaru si Valerian Netolitzchi au invins, sambata seara, selectionata Elvetiei, cu scorul de 53-47 (8-14, 9-14, 14-8, 22-11). Dupa un start ezitant, tricolorii nostri au revenit in joc si au fortat nota pe final, reusind sa-si treaca in cont o victorie extrem de importanta pentru economia calificarii in faza superioara a competitiei. Conform datelor statistice oferite de organizatori, pentru Romania au punctat:
George Toth (18 p, 10 rec)
Bogdan Tibirna (15 p, 8 rec)
Matei Nuna (6 p)
Vlad Corpodean (6 p, 11 rec)
Zoran Milencovici (4 p)
George Chirof si Ciprian Telinoiu (cate 2 p)

Maine, de la ora 17.30, echipa Romaniei va evolua impotriva selectionatei Macedoniei, o echipa care nu a cunoscut gustul victoriei in primele trei etape din grupa A.

============================================================================

In cel de-al doilea meci din grupa A a Campionatului European U20, Divizia B, reprezentativa masculina a Romaniei a reusit sa sparga gheata in intrecerea de la Sarajevo si a trecut, vineri, de selectionata Poloniei, cu scorul de 70-62 (16-19, 19-13, 13-15, 22-15). Trecand peste emotiile din debut, tinerii baschetbalisti romani au jucat mult mai bine si au reusit dupa un meci aprig si echilibrat sa incline balanta victoriei in favoarea lor abia in finalul sfertului al patrulea. Conform datelor statistice oficiale, iata marcatorii echipei noastre:
Vlad Corpodean (16 p)
Matei Nuna, Zoran Milencovici si George Chirof (cate 13 p)
George Toth (6 p)
Bogdan Tibirna (5 p)
Ciprian Telinoiu (4 p)
La capitolul recuperari au punctat Milencovici (8 rec), Corpodean, Chirof si Tibirna (cate 7 rec)
La pase decisive s-au remarcat Nuna (5) si Telinoiu (4), in vreme ce Bogdan Tibirna a iesit in evidenta si la capace, reusind 5 "blocaje".
Maine, de la ora 20.45, selectionata noastra va intalni Elvetia, care a acumulat doua infrangeri in primele doua etape: 74-82 cu Georgia si 64-91 cu Estonia

Nationala masculina U20 a debutat cu stangul la Campionatul European U20 - Divizia B, de la Sarajevo, dupa ce tinerii tricolori pregatiti de Valentin Pogonaru si Valerian Netolitzchi au cedat astazi cu scorul 50-85 in fata Estoniei. Daca meciul a inceput echilibrat si dupa primul sfert tabela indica un scor echilibrat (17-23), in sfertul al doilea jucatorii nostri nu s-au mai regasit si au cedat cu 10-23. Nici pauza nu a adus calmul mult dorit in tabara noastra si ecartul dintre cele doua echipe s-a marit considerabil. Cu Bogdan Tibirna in postura de cel mai bun marcator al meciului (20 puncte, 11 recuperari), secondat de George Chirof (9 puncte, 7 recuperari), echipa noastra nu a putut contracara atacurile balticilor.