Romania a cedat in fata Suediei la Europenele U18, masculin

Reprezentativa masculina U18 a Romaniei a pierdut, astazi, confruntarea cu puternica selectionata a Suediei, contand pentru etapa a II-a din Grupa C a Campionatului European U18 de la Strumica, echipa noastra pregatita de antrenorii Razvan Cenean si Horia Pascu cedand cu scorul de 63-81 (13-25, 14-19, 14-23, 22-14).

Dupa un debut fericit, dar cu mari emotii, in fata Slovaciei, scor 76-75, astazi, tricolorii nostri au dat piept la Strumica cu unul dintre principalii adversari din lupta pentru calificarea in grupa valorica 1-8, puternica si incomoda selectionata a Suediei, care in etapa inaugurala a spulberat Elvetia, cu 98-47. Fara sa stea prea mult pe ganduri, nordicii au pornit ca din pusca si s-au instalat rapid la carma jocului, nelasand tricolorilor pregatiti de Razvan Cenean si Horia Pascu prea multi sorti de izbanda. De altfel, practicand un joc mult mai exact si pragmatic, Suedia s-a distantat pe tabela pana la pauza mare, scor 44-27, speculand foarte bine greselile si ratarile tricolorilor nostri. La reluare, diferenta de scor s-a marit odata cu trecerea timpului, Suedia intrand in ultimul sfert cu un avantaj de 26 de puncte, scor 67-41. In ultimele zece minute, Romania a incercat cu succes sa mai reduca din handicap, mult prea tarziu, insa, pentru a mai si schimba soarta jocului, astfel ca fluierul final a consemnat victoria Suediei, cu scorul de 81-63.