Romania a ocupat locul 8 la CE U16, Divizia B, masculin (Update)

Reprezentativa masculina U16 a ocupat locul 8 la Campionatul European, Divizia B, de la Strumica, dupa ce a cedat astazi in fata selectionatei similare a Olandei, cu 57-73. Astfel, echipa pregatita de Razvan Cenean si Eugen Rosu a contabilizat doua victorii si sase infrangeri si a obtinut cea mai buna clasare din acest an la intrecerile continentale dintre selectionatele masculine autohtone,
In ultimul meci de clasament, tricolorii au inceput mai slab, dar au reusit sa refaca diferenta pana la pauza mare, intrand la vestiare cu un dezavantaj minim, scor 28-33. La reluare, adversarii s-a desprins din nou la o diferenta ce nu lasa loc comentarilor, reusind sa inchida tabela la 73-57.

Dar iata si marcatorii Romaniei:
Vlad Cobzaru 22 p, 11 rec, 3 cap
Alexandru Chiriac 20 p, 6 rec, 3 int
Bogdan Pogacean 4 p, 2 rec
Stochici, Lander, Dragoste, Hortoglu, Ciordas - cate 2 p
Vlad Georgescu 1 p, 1 rec

Reprezentativa Romaniei revine maine in tara.

=========================================

Reprezentativa masculina U16 a fost invinsa astazi de nationala similara a Ungariei, cu scorul 69-62, in grupa E (seria valorica 5-8), de la Campionatul European, Divizia B, de la Strumica.

Baietii lui Razvan Cenean si Eugen Rosu au inceput tare duelul cu maghiarii si s-au desprins la noua lungimi in primele zece minute, dar, inexplicabil, in sfertul al doilea si al treilea s-a produs o cadere a micutilor tricolori. Adversarii au preluat conducerea si au reusit desprinderea. In ultima parte a meciului, jucatorii nostri au inceput sa recupereze deficitul de pe tabela, dar timpul nu le-a mai permis o revenire de mare efect.

Dar iata marcatorii Romaniei:

Mirel Dragoste (2p)
Robert Lander (2p)
Bogdan Pogacean (3p, 5 rec)
Mehmet Hortoglu (9p, 5 rec, 3 interceptii)
Andrei Ciordas (6p, 3 rec)
Ovidiu Stochici (10p, 5 rec, 2 pase decisive)
Vlad Cobzaru (22 p, 11 rec, 2 interceptii)
Alexandru Chiriac (8p, 8 rec,3 interceptii).

In ultima zi a Campionatul European U16, nationala Romaniei va juca astazi de la ora 13:45, pentru locurile 7-8, impotriva Olandei.

===============================================

Reprezentativa masculina U16 a cedat astazi cu scorul 93-59, duelul cu Olanda din Grupa E (seria valorica 1-8), de la Campionatul European, Divizia B, gazduit de Strumica.
Desi au inceput foarte bine meciul, baietii pregatiti de Razvan Cenean si Eugen Rosu n-au tinut pasul cu adversarii si in ultimele trei sferturi, batavii au marit diferenta cu cate zece puncte pe sfert. Dominati fizic si tactic (olandezii au avut 57 de recuperari, in timp ce echipa noastra a bifat 35 de recuperari),  tinerii tricolori au cedat si nu au mai reusit sa revina in joc.

Mirel Dragoste (5p 3 rec, 2 interceptii)
Bogdan Pogacean (1p, 3 rec)
Vlad Georgescu (4p)
Mehmet Hortoglu (16p, 4 rec, 2 pase decisive)
Andrei Ciordas (10p, 4 rec, 2 capace, 2 interceptii)
Ovidiu Stochici (7p, 3 rec, 3 pase decisive)
Vlad Cobzaru (12 p, 6 rec)
Alexandru Chiriac (4p, 4 rec).

Urmatorul meci al Romaniei este programat pe 6 august 2011, de la ora 16:45, impotriva Ungariei.

Reprezentativa masculina U16 a pierdut astazi primul meci din Grupa E (seria valorica 1-8) de la Campionatul European, Divizia B, de la Strumica, in fata nationalei Sloveniei cu scorul 79-45.
Jucatorii pregatiti de Razvan Cenean si Eugen Rosu au inceput slab meciul de astazi si dupa zece minute, slovenii conduceau cu 11 puncte diferenta. Nici sfertul al doilea nu a fost unul stralucit pentru tricolorii mici, adversarii reusind sa se mai desprinda cu inca zece lungimi. Intrati la pauza cu un decalaj de 21 de puncte, jucatorii nostri au incercat sa revina, dar doar in sfertul al treilea au reusit sa se impuna in fata Sloveniei. Ultimul sfert a fost iarasi la discretia adversarilor consfiintind astfel rezultatul final.

Vlad Cobzaru (8 p, 3 rec)
Alexandru Chiriac (5p, 4 rec, 2 interceptii)

Conform organizatorilor, urmatorul meci al Romaniei este programat pe 4 august 2011, de la ora 16:45, impotriva Olandei.

Reprezentativa masculina U16 va lupta in continuare la Campionatul European, Divizia B, de la Strumica, calificandu-se in primele opt formatii, gratie victoriei de astazi cu scorul 64-47, in fata Georgiei. Cu un moral excelent dupa succesul inregistrat in fata Macedoniei, baietii lui Razvan Cenean si Eugen Rosu au inceput timid meciul de astazi, dar in sfertul al doilea tricolorii s-au dezlantuit si si-au asigurat o diferenta confortabila pana la pauza. In a doua jumatate a meciului, georgienii au echilibrat intalnirea, insa fara efect pentru stabilirea invingatoarei.

Pentru nationala masculina U16 au punctat:

Bogdan Pogacean (3p, 3 rec)
Vlad Georgescu (1p,  3 rec)
Mehmet Hortoglu (12p, 6 rec, 3 pase decisive)
Andrei Ciordas (29p, 10 rec, 3 pase decisive, 3 interceptii)
Ovidiu Stochici (1p, 13 rec)
Vlad Cobzaru (16 p, 14 rec)
Alexandru Chiriac (2p, 6 rec)

Urmatorul meci al Romaniei este programat pe 3 august 2011, de la ora 16:45, in compania Sloveniei.

Reprezentativa masculina U16 a spart gheata la Campionatul European, Divizia B, de la Strumica, si a obtinut prima victorie impotriva nationalei Macedoniei, cu scorul 68-62.
Elevii antrenati de Razvan Cenean si Eugen Rosu au intrat pe parchet foarte concentrati si dornici sa obtina primul succes de la turneul european. Cu Mehmet Hortoglu (20p, 8 rec) si Vlad Cobzaru (17p, 10 rec) in mare forma, tricolorii au dominat primul si ultimul sfert in fata a peste 500 de spectatori veniti sa sustina echipa targii gazda.