Victorie de moral la debutul Campionatului European U18, masculin

In prima zi a Campionatului European U18 masculin, Divizia B, intreceri care se desfasoara incepand de astazi la Strumica, selectionata masculina a Romaniei a invins Slovacia, cu scorul de 76-75 (22-18, 17-22, 17-16, 20-19), la capatul unei dispute extrem de atractive, in care tricolorii pregatiti de Razvan Cenean si Horia Pascu au dat dovada de luciditate in final si au reusit sa-si treaca in cont primul succes. Dupa un debut furtunos, in care Ciordas si Cobzaru au exprimat pe teren intentiile Romaniei de a castiga jocul inaugural din Grupa C, echilibrul s-a reinstalat pe teren in sfertul al doilea, Slovacia dovedindu-se un adversar extrem de incomod. Cu o aparare bine pusa la punct, dar si cu o ofensiva in care au excelat Cobzaru si Ciordas, tinerii tricolori romani au reusit si dupa pauza mare sa controleze jocul si au intrat in ultimele doua minute cu un avans de sase puncte 75-69 (min. 38). In ultimele 90 de secunde de joc, Ciotlaus si Szekely nu mai reusesc sa gaseasca solutia ideala pentru a inscrie iar Slovacia revine spectaculos pana la 75-73. Cu opt secunde inainte de final, Ciordas inscrie una din cele doua aruncari libere, Meress rateaza aruncarea de la mare distanta, Janicek isi mai trece in cont o recuperare ofensiva si inscrie de sub panou, prea tarziu, insa, pentru a mai schimba soarta meciului. Scor final, 76-75 pentru Romania, iar tricolorii obtin o victorie de moral pentru confruntarea importanta care urmeaza vineri, impotriva redutabilei grupari a Suediei, care a spulberat azi Elvetia, cu 98-47. Tot in Grupa C, Israel a obtinut o victorie clara in fata modestei Scotia, cu 86-27, si s-a instalat in fotoliul de lider al grupei, gratie cosaverajului impresionant.