·         Validarea jucatorilor, antrenorilor si insotitorilor se face la sedinta tehnica pe baza tabelului stampilat si semnat de presedintele clubului si antrenorul insotitor
·         Viza medicala poate fi atasata pe tabel nominal, individual aplicata in dreptul fiecarui sportiv, daca legitimatiile de joc nu au ajuns in timp util.
·         LA MINBASCHET BAIETI /FETE, ECHIPELE inscrise  sunt cele care au participat in turneele de departajare. ORICE  NEREGULA  CONSTATATA VA DUCE LA ELIMINAREA ECHIPEI DIN LIGA NATIONALA DE MINIBASCHET!!!
·         Pentru baby baschet feminin si masculin, anul acesta nu este necesara LICENTA C
·         Pentru echipele de baby baschet masculine si minibaschet masculine grupa albastra,  se accepta echipe mixte ( maxim 4 fete )
·         Pentru echipele de minibaschet feminin- grupa ROSIE si pentru grupele de minibaschet masculin- GRUPA ROSIE SI GRUPA GALBENA , echipele pot fi conduse DOAR de antrenori care poseda LICENTA FRB DE tip C! Un antrenor poate conduce o singura echipa pe durata unei singure saptamani de competitie.
·        NU SE ACCEPTA EXCEPTII!!!
·         La baby baschet se va arbitra cu un singur arbitru in teren, incepand cu fazele superioare se va arbitra in doi (de 1-32).

CERINTE TEHNICE:
·         La repunerea  din lateral, mingea este inmanata de catre arbitru
·          Apararea zona este interzisa. Prin aparare zona se intelege o dispunere voluntara a tuturor jucatoriloraflati in faza de aparare astfel incat acestia nu sunt preocupati in a face marcaj atacantului direct si urmaresc doar sa apere zona de teren in care se afla sau o zona stabilita anterior (spatiul de 3 secunde).Marcajul reprezinta pozitionarea si deplasarea permanenta a jucatorului aparator langa atacantuldirect, in sensul apararii cosului propriu si al impiedicarii primirii, manuirii sau aruncarii mingei de catre atacant.
·         In cadrul obligativitatii apararii om la om la jucatorul cu mingea, este permisa apararea jucatorului atacant de maxim 2 jucatori aparatori (marcaj dublu realizat de aparatorul direct si un coechipier aparator).
·          Apararea pressing om la om pe tot terenul este obligatorie pe toata durata jocului, respectandu?se regulile marcajului prevazute la punctul “a.”
·         Este interzisa pozitionarea si deplasarea intentionata a unui jucator fara minge aflat in atac astfel incat sa impiedice sau sa limiteze actiunile jucatorului aflat in aparare care are ca adversar direct posesorul de minge.
·          In atac este interzisa dispunerea in mod voit si repetat a jucatorilor pe teren astfel incat acestia sa nu reprezinte, prin pozitie sau miscare, un pericol permanent pentru adversarul direct si cosul advers, in sensul respectarii spiritului si principiilor jocului 5 contra 5.
·         Nerespectarea prevederilor de la punctul a., b.,c.,d.,se sanc?ioneaz? astfel:
• Prima abatere – se atentioneaza antrenorul
• A doua abatere – gre?eal? tehnic? la antrenor (20 Ron)
• A treia abatere – greseala tehnica la antrenor si descalificarea antrenorului (40 Ron)
• A patra abatere, forfait tehnic
o   Regula 5 + 1 :
o   In primele doua sferturi echipele care au 12 jucatori, sunt obligate sa efectueze MINIM o inlocuire pe sfert. In primul sfert vor juca 5+1 jucatori, in sfertul al doilea vor juca ceilalti 5+1 jucatori. Sunt permise un num?r nelimitat de înlocuiri, între cei 6 juc?tori pentru fiecare sfert.
o   Pentru echipele care se prezinta la joc cu 11 jucatori, acestea vor efectua obligatoriu MINIM oinlocuire in sfertul 1 (între maxim 6 juc?tori) si vor juca cu ceilalti 5 jucatori fara inlocuire in sfertul doi.
o    Pentru echipele care se prezinta la joc cu 10 jucatori, acestea vor juca cu cate 5 jucatori in fiecare sfert (1 si 2), neavand voie sa faca nici o inlocuire in primele doua sferturi.
o    In cazul descalificarii (5 greseli personale) sau accidentarii unuia sau mai multor jucatori in sferturile1 si 2, iar echipa nu are jucatori disponibili pentru schimbare astfel încât s? se ?in? cont de celeprecizate anterior, se pot efectua schimbari numai cu jucatori indicati de catre antrenorul echipeiadverse.
o    Daca situatia de schimbare se intampla in sfertul 1, jucatorul indicat de antrenorul echipei adverse nu isi pierde dreptul de joc pentru sfertul 2.

Nerespectarea regulii  5+1 se sanctioneaza prin amenda 1000 ron.

o   Se poate efectua cate o schimbare ( indiferent de numarul jucatorilor ) in sferturile 3 si 4
o   Se poate cere cate un time-out / sfert si cate unul in fiecare perioada de prelungiri.
o   In ultimele 2 minute de joc, precum si la time-out, timpul de joc se opreste.
o   Orice contestatie poate fi depusa imediat dupa incheierea partiei ( maxim 20 minute), contestatiile ulterioare nefiind luate in considerare.