Foto

Acvilele trec de Luxemburg in prelungiri la FIBA U16 Womens European Championship de la Podgorica

Reprezentativa de cadete a Romaniei a reusit sa sparga gheata la FIBA U16 Womens European Championship, Division B, sambata seara, Acvilele pregatite de antrenorul principal Veronica Gavrila invingand in prelungiri nationala Luxemburg, cu scorul de 70-66 (10-11, 14-4, 22-18, 14-27, 10-6). Dupa o zi de pauza, luni, de la ora 19:45, Romania va primi replica Austriei, in cea de-a patra runda din Grupa D. Toate meciurile de la Podgorica sunt transmise in direct de FIBA TV.

University Sports & Culture Hall din Podgorica a gazduit, sambata seara, cea de-a doua confruntare a nationalei noastre de cadete pe scena continentala, Acvilele pregatite de antrenorii Veronica Gavrila, Florina Pora si Melania Kokovay intalnind selectionata similara a Luxemburg intr-un meci contand pentru etapa a doua din Grupa D a FIBA U16 Womens European Championship, Division B. Dupa un dus rece in runda inaugurala, cand au cedat in fata Marii Britanii dupa un meci pe care l-au controlat in primele trei sferturi si l-au pierdut in ultimele minute, cu scorul de 62-65, sambata seara, tinerele noastre baschetbaliste au revenit pe terenul de joc cu gandul sa sparga gheata si sa stearga cu buretele erorile si greselile care au cauzat prima infrangere. Dupa cateva actiuni de tatonare, in care zidul defensiv a fost fara brese, Zane, Tenu si Belegante fac ca tabela sa arate scorul de 8-0 in min. 4. Adversarele riposteaza si au o rabufnire de orgoliu, speculand la maxim erorile si greselile copilaresti din tabara noastra, astfel ca finalul sfertului gaseste Luxemburg in avantaj, scor 11-10. Dupa mai multe minute fara puncte marcate, in care emotiile si greselile s-au tinut lant de ambele parti, Belegante egaleaza situatia, scor 14-14 in min. 14, iar Romania da semne ca poate sa isi depaseasca adversarul dar nu gaseste solutiile optime la finalizare. In cele din urma, pe finalul sfertului al doilea, Munteanu, Belegante si Zane aduna puncte in dreptul echipei si Romania se desprinde pana la pauza mare la scorul de 24-15.
La revenirea de la vestiare, tinerele Acvile pun stapanire pe joc si se distanteaza pana la 37-20 in min. 24, fiind cea mai mare diferenta inregistrata in joc. Urmeaza o serie de actiuni fara finalizare, Luxemburg cauta cu disperare sa revina in joc, insa Romania gaseste solutii sa pastreze distanta si sa incheie sfertul cu 46-33. Ca un animal ranit, dupa esecurile usturatoare din primele partide, 49-67 cu Austria si 39-63 cu Slovacia, nationala Luxemburg mizeaza pe actiuni de totul sau nimic si declanseaza un tavalug ofensiv, reusind sa reduca pas cu pas din diferenta si chiar sa preia conducerea in min. 35, scor 48-54, speculand din nou multitudinea de greseli si ratari din tabara noastra! Dupa un timp de odihna, Romania iese din corzi, Savu Istratescu, Belegante, Nemes si Zane aduna puncte importante si astfel se intra in ultimele doua minute la scorul de 58-57 in favoarea echipei noastre. Geelen scutura plasa de la mare distanta si pune Luxemburg din nou in avantaj, Zane egaleaza situatia cu 11 secunde inainte de expirarea timpului regulamentar iar ultimul atac nu mai produce modificari pe tabela, astfel ca se intra in prelungiri de la scorul de 60-60.
Zane, Nemes, Savu Istratescu si Belegante gasesc solutii sa mareasca zestrea echipei noastre iar Romania obtine o victorie extrem de muncita, cu scorul de 70-66, reusind sa sparga astfel gheata in intrecerea continentala gazduita in aceste zile de Podgorica.

Statistica meciului - AICI

Duminica este o zi de pauza pentru toate competitoarele iar luni, de la ora 19:45, Romania va primi replica Austriei, in cea de-a treia runda din Grupa D. Conform rezultatelor inregistrate pana in prezent, Slovacia si Austria conduc in clasamentul Grupei D, cu doua victorii, in vreme ce Romania si Marea Britanie se afla pe locurile 3 si 4 iar Luxemburg incheie clasamentul fara victorie. Astfel, partida cu Austria se anunta a fi extrem de importanta in economia calificarii in sferturile de finala, Acvilele avand obligatoriu nevoie de victorie pentru a mai spera la continuarea luptei pentru intrarea in seria valorica 1-8.

Reamintim ca toate meciurile de la Podgorica sunt transmise in direct de FIBA TV.

Parteneri