Foto

Campionii europeni 3x3 ataca FINALA MONDIALA

Campionii europeni la baschet 3×3, Angel Santana, Bogdan Popescu, Catalin Vlaicu si Vasile Stefan, sunt gata de o noua aventura, urmand sa participe, la finalul acestei saptamani, la finala circuitului mondial FIBA 3×3 World Tour, care va aduna la Sendai, Japonia, cele mai bune 12 echipe din lume.

Sambata si duminica, cei patru sportivi (reprezentand de aceasta data echipa Bucurestiului si competitia nationala Sport Arena Streetball, pe care au castigat-o) se vor duela cu jucatori de pe patru continente pentru marele premiu de 20.000 de dolari si un loc la FIBA 3×3 All Stars, care va avea loc in luna decembrie, la Doha, Qatar.

Jucatorii au ajuns inca de joi in Japonia, vineri urmand sa participe la mai multe actiuni organizate de FIBA in scolile din Sendai, alaturi de ceilalti participanti la competitie.

Team Bucharest, cap de serie numarul doi, va juca in faza grupelor cu Manila, care s-a impus in primul turneu Masters al anului, disputat pe teren propriu, in Filipine, respectiv cu Sao Paolo, castigatoarea ultimului Masters al sezonului, cel de la Rio de Janeiro, de la finalul lunii septembrie.

Reprezentanta capitalei Romaniei este singura echipa din lume care a participat la toate cele trei finale mondiale de pana acum, ocupand locul sase la Miami, in 2012 si locul cinci la Istanbul, in 2013.

Angel Santana si Catalin Vlaicu au jucat la ambele turnee finale amintite, iar acum ii vor avea alaturi pe Bogdan Popescu si Vasile Stefan, practic "echipa de aur" care a cucerit titlul european la Bucuresti, la inceputul lunii septembrie.

Echipa noastra (intr-o formula cu Catalin Bordei in locul lui Bogdan Popescu) a obtinut biletele pentru finala din Japonia dupa ce a jucat finala Mastersului de la Praga, unde a cedat la mare lupta cu marea rivala din estul Europei, Team Novi Sad, care este principala favorita la Sendai.

Partidele din faza grupelor se vor disputa sambata, 11 octombrie, cu incepere de la ora 06.20, ora Romaniei, urmand care rundele eliminatorii sa se dispute duminica, 12 octombrie, incepand cu ora 06.45, ora Romaniei.

Cele 12 echipe participante au fost impartite in patru grupe a cate trei echipe, primele doua din fiecare grupa urmand sa avanseze in sferturile de finala.

Iata componenta grupelor (in paranteza tara si ordinea favoritelor)

Grupa A: Novi Sad (1, SRB), Denver (8, USA), Santos (9, BRA)

Grupa B: Bucharest (2, ROU), Sao Paulo (7, BRA), Manila West (10, PHI)

Grupa C: Kranj (3, SLO), Jakarta (INA – au inlocuit echipa din Doha), Wukesong (11, CHN)

Grupa D: Trbovlje (4, SLO), Saskatoon (5, CAN), Kobe (12, JPN)

Site-ul frbaschet.ro va va tine la curent cu evolutia sportivilor nostri la competitia de pe taram nipon.

Parteneri