Romania trece de Slovacia si va intalni Portugalia la FIBA U16 European Championship - Div B

In ultimul meci al grupei D de la turneul final gazduit de Sofia, reprezentativa masculina de cadeti si-a respectat statutul de favorita in fata Slovaciei, invingand cu 79-73 (24-13, 21-21, 17-10, 17-29). Diferenta putea fi mult mai mare daca tricolorii nu se relaxau in ultimele minute, permitand adversarilor sa castige ultimul sfert la o diferenta de 12 puncte.

Pentru aceasta partida, antrenorii Papamakarios, Molvydas si Nica au rulat intreg lotul de jucatori, toti cei 12 sportivi trecandu-si numele pe lista marcatorilor: Jeles 12p (2x3), Horga 10p (1x3), Szentkuti 10p (1x3), Illes 9p (1x3), Badalau 8p (1x3), Angelian 8p, Buboiu 7p, Dubuc 4p (1x3), Orbulescu Matesescu 4p, Ilie 3p, Trandafir 2p, Parau 2p.

Astfel, cu un bilant total de 3 victorii si 2 infrangeri, Romania a terminat Grupa D pe locul 3, urmand sa evolueze in competitia locurilor 9-16, acolo unde joi, de la ora 16, va intalni Portugalia, ocupanta locului 4 in Grupa C.