Universitatea Cluj-Napoca a pierdut prima mansa din calificarile pentru EuroCup Women

Dupa doua decenii, echipa feminina a Clujului a evoluat din nou intr-o competitie europeana intercluburi. "Studentele" lui Ioannis Koukos au intalnit gruparea elena Eleftheria Moschatou, in prima mansa a duelului care conteaza pentru calificarile in sezonul regulat al EuroCup Women.

Din pacate pentru fanii romani, Universitatea a cedat partida la o diferenta care le mai lasa putine sperante pentru partida retur, programata saptamana viitoare. Clujencele au inceput ambele reprize destul de bine, insa au fost depasite clar in sferturile 2 si 4, iar acest lucru a contat decisiv in "economia" partidei.

Scor final: Universitatea Cluj-Napoca - Eleftheria Moschatou 47-62 (11-11, 11-20, 19-15, 6-16). Pentru gazde au marcat: Pana 10p 1x3 13 rec, Kelemen 9p 1x3, Boiko 9p 3x3, Uiuiu 7p 1x3, Pavel 7p, Liubinets 3p, Kovacs 2p