Victorie cu Ucraina la FIBA U18 European Championship

Al doilea meci al tricolorilor la campionatul european FIBA U18 a insemnat a doua victorie in competitie.

Reprezentativa Ucrainei a inceput curajos partida, dornica sa obtina un rezultat pozitiv, dupa rezultatul nesatisfacator din prima zi, cu Tarile de Jos. Asa se face primul sfert a fost adjudecat de tara vecina, cu 22-13. Elevii lui Ciprian Enache si Alexandru Gliga au revenit insa in urmatoarele 10 minute, astfel ca la pauza au preluat conducerea, la diferenta de un cos, 34-32. Tot la doua puncte diferenta au fost castigate de baietii nostri si sferturile 3 si 4, iar scorul final a fost 72-66 (13-22, 21-10, 18-16, 20-18).

Pentru Romania au inscris: Badalau 17p (3x3), Oinaru 16p (4x3), Blidaru 13p (2x3), Diaconescu 8p, Somacescu 6p, Szentkuti 6p (1x3), Son 4p, Morosanu 2p.

Urmatorul meci al baietilor nostri este programat maine, de la ora 22:30 impotriva reprezentativei Kosovo.