Foto

Vulturii inving Luxemburg si se califica in faza urmatoare a FIBA Eurobasket 2025 Pre-Qualifiers

Nationala masculina a Romaniei si-a asigurat calificarea in faza secunda a FIBA Eurobasket 2025 Pre-Qualifiers, dupa ce Vulturii au castigat in aceasta seara confruntarea cu selectionata similara a Luxemburg, cu scorul de 78-67. In urma acestui rezultat, nationala pregatita de antrenorul Dragan Petricevic se mentine liderul Grupei B, cu punctaj maxim in cele trei partide sustinute, si mai are de jucat un meci in actuala fereastra din campania continentala, in data de 3 iulie, la Durres, impotriva nationalei Albaniei.
   
Revenita dupa mai bine de un deceniu in municipiul Timisoara, nationala masculina a Romaniei a disputat, joi seara, un nou meci din cadrul campaniei de precalificare pentru FIBA Eurobasket 2025, Vulturii primind replica selectionatei Luxemburg. Cu doua victorii la activ in Grupa B, reprezentativa noastra a inceput in forta partida si sustinuta de un public admirabil s-a distantat rapid pe tabela dupa primele actiuni, scor 7-2 in min. 3. Cu Tohatan, Cate, Richard, Kuti si Nicolescu in formula de start, Vulturii incearca sa se distanteze pe tabela, dar adversarii riposteaza foarte bine si aduc echilibrul pe parchet, ajungand pentru prima oara la conducere in min. 7 (scor 9-10), dupa care nu mai cedeaza initiativa si incheie primul sfert cu un avans de trei lungimi, scor 12-15.
Cel de-al doilea sfert aduce cateva modificari in echipa noastra iar Vulturii revin la timona, reusitele parafate de Olah si Torok readucand Romania in avantaj, scor 19-18 in min. 13. Scorul alterneaza cateva minute bune, Cate, Richard si Tohatan fac ca asistenta sa guste din plin spectacolul, in vreme ce sfertul se incheie cu un capac ”marca” Maciuca iar tabela ingheata la scorul de 31-31.
La revenire, Maciuca inscrie doua cosuri de la mare distanta si Vulturii se dezlantuie, scor 39-31, fortandu-l pe antrenorul Ken Diederich sa ceara timp de odihna dupa numai doua minute. Oaspetii revin in joc pe fondul unui lant de ratari din tabara noastra si scorul ajunge la 41-39 in min. 35. Relatia dintre Richard si Cate produce fisuri in defensiva oaspete, Bobe Nicolescu ia doua actiuni pe cont propriu si demonstreaza ca este capitanul echipei iar nationala Romaniei se desprinde pentru prima oara la un avans de zece puncte, scor 51-41 in min. 28. Finalul celui de-al treilea sfert apartine selectionatei Luxemburg, care reuseste sa reduca din nou din handicap, astfel ca tabela indica 52-46 dupa 30 de minute de joc efectiv. Ultima parte a intalnirii de la Timisoara apartine clar Vulturilor, Maciuca puncteaza de la distanta, Roli Torok este de neoprit si aduce puncte importante la zestrea tricolora iar echipa noastra se desprinde la cea mai mare diferenta de scor, 70-54 in min. 36. Ultimele minute nu mai produc schimbari majore pe teren, astfel ca nationala coordonata de antrenorul Dragan Petricevic  se impune, cu scorul final de 78-67, spre satisfactia celor peste 1500 de suporteri prezenti in tribune, care au aclamat in picioare victoria Vulturilor!

Statistica meciului – AICI

In urma acestui rezultat, Romania ocupa neinvinsa primul loc in Grupa B, cu punctaj maxim, 6 puncte, si si-a asigurat prezenta in runda secunda a FIBA Eurobasket 2025 Pre-Qualifiers chiar daca in data de 3 iulie este programata ultima partida din aceasta serie, Romania urmand sa joace la Durres impotriva Albaniei.

Conform sistemului competitional, castigatoarele celor trei grupe si cele mai bune doua echipe de pe locurile doi, impreuna cu Cipru, una din gazdele turneului final, dar cu ocupantele locurilor 4 din prima faza a calificarilor FIBA Basketball World Cup 2023, Zona Europa, se vor alinia la startul rundei secunde din FIBA Eurobasket 2025 Pre-Qualifiers.

Parteneri