Foto

Florin NINI: "Trebuie sa marim volumul de munca!"

In urma tragerii la sorti a grupelor din cadrul Campionatului European U18 de baschet masculin  – Divizia B, eveniment care s-a derulat sambata, 15.01.2011, in impozanta sala de sedinte a Primariei orasului Cracovia, reprezentativa tricolora pregatita de antrenorul Florin Nini a fost distribuita in Grupa C, alaturi de nationalele similare ale Muntenegru, Belarus si Olanda. Dupa ce a aflat componenta grupei din care face parte si echipa noastra, antrenorul Florin Nini a vorbit in exclusivitate pentru site-ul Federatiei Romane de Baschet despre sansele tricolore la turneul final european din luna iulie, competitie care va fi gazduita de Varna (Bulgaria).
 
Am picat cu Muntenegru, Belarus si Olanda. Cum vi se pare grupa?
Este o grupa grea! Suntem o tara slab cotata in baschetul european si orice ascensiune sau exprimare buna in joc este benefica pentru noi.  Daca pana la 16 ani suntem aproape de celelalte tari ca motricitate, gabarit si forta, la varsta de 18 ani apare o discrepanta. Anul trecut, in Israel, am facut o statistica si jucatorii participanti la Campionatul European aveau 8-10 antrenamente pe saptamana la echipele de club, dintre care doua antrenamente erau la sala de forta, iar altele doua de pregatire fizica. In plus, minim patru-cinci jucatori evoluau in ligile lor superioare. Iar Cehia, castigatoare turneului, avea 11 jucatori care evolua in primele doua esaloane. Aceasta inseamna ca nivelul lor de dezvoltare este mult mai mare, iar experienta si rutina sunt deja acumulate si duc la o exprimare superioara in joc.
 
Ce trebuie sa facem?
Trebuie sa marim volumul de munca! Trebuie sa crestem numarul de jocuri  cu incarcatura ridicata si nu in ultimul rand trebuie sa selectam cu atentie tinerii jucatori. Este un lucru in care eu cred foarte mult! Sa nu uitam ca o nationala puternica inseamna cluburi puternice! Nimeni nu poate intr-o luna de zile sa faca minuni!
 
Care este obiectivul nostru la Campionatul European din iulie?
Obiectivul personal este sa ne calificam in primele opt echipe participante. Este normal ca si Federatia Romana de Baschet sa impuna un anumit obiectiv, dupa sprijinul pe care il acorda. Imi doresc foarte mult sa iesim din grupa! Nu este usor, dar sunt convins ca putem ocupa prima sau a doua pozitie in Grupa C, chiar daca favorita certa este Muntenegru.
 
Care ar fi atu-ul echipei noastre?
Intre 22 si 29 decembrie 2010 m-am intalnit cu baietii pentru a pregati campania europeana din iulie 2011. Forta noastra o reprezinta grupul. Nu avem individualitati foarte puternice sau jucatori foarte talentati, dar jucatorii nostri formeaza un grup de caracter!
 
Va multumim si multa bafta pe 2011!

Reamintim distributia celor 19 participante in grupele Campionatului European U18 – Divizia B (masculin) de la Varna:
Grupa A: Georgia, Luxemburg, Bulgaria, Ungaria, Austria
Grupa B: Belgia, Portugalia, Danemarca, Anglia, Estonia
Grupa C: Muntenegru, Olanda, Romania, Belarus
Grupa D: Slovacia, Elvetia, Israel, Suedia, Norvegia

Parteneri