Carutasu si Walker, jucatorii etapei

Asa cum a anuntat la inceputul sezonului baschetbalistic 2010/2011, Federatia Romana de Baschet va desemna “jucatorul etapei” la finalul fiecarei runde, tinandu-se cont de eficienta si randamentul sportivilor inregistrata statistic (randamentul = eficienta/minute jucate).

In intrecerea divizionara feminina, Jucatoarea etapei a VIII-a din faza a doua este RENEE WALKER.
Pivotul echipei LMK BC Sepsi Sf. Gheorghe a avut o statistica impresionanta, cu 22 de puncte marcate in 34 de minute de joc, avand un indice al eficientei de 51 si un randament de 1,5 (10-13 la aruncarile de
2 puncte -77%; 2-3 la aruncari libere – 67%; 18  recuperari; 2 pase decisive; 7 interceptii; 7 capace) in meciul disputat pe teren propriu impotriva echipei SCM CSS Craiova si castigat de gazde, cu scorul 78-39.
In aceeasi etapa, internationala de tineret Sonia Ursu (Olimpia) a obtinut in 20 de minute de joc un indice al eficientei de 23 si un randament de
1,15 (18 puncte, 8 recuperari) in meciul castigat de Olimpia in dauna Rapid, cu scorul 87-82.

In intrecerea divizionara masculina, Jucatorul etapei a XXII-a este VIRGIL CARUTASU.
Extrema de forta a echipei CSA Steaua Turabo Bucuresti a avut o linie statistica impresionanta, cu 18  puncte marcate in 24 de minute de joc si cu un indice al eficientei de 37 (9-10 la aruncarile de 2 puncte – 90%; 7 recuperari, 6 pase decisive, 8 interceptii). Echipa fostului international roman a invins in Sala Regimentului de Garda Mihai Viteazul formatia CSU Cuadripol Brasov, cu scorul 109-59.

De asemenea, un alt fost international,  Catalin Burlacu, a avut o evolutie foarte buna  in meciul castigat de CSU Ploiesti pe teren propriu, impotriva echipei SCM CSS Craiova, cu scorul 93-74. Pivotul prahovenilor a reusit in 21 de minute de joc sa bifeze 20 puncte si 5 recuperari, avand un indice al eficientei de 25.