GIVENS si PARRISH, jucatorii etapei

Dupa doua sezoane in care Federatia Romana de Baschet a readus in prim-plan conceptul de "jucatorul etapei", traditia va continua si in editia de campionat 2012-2013. Forul de specialitate din Romania ii va desemna dupa fiecare runda din Liga Nationala pe cei mai buni jucatori, atat la masculin, cat si la feminin. Mentionam ca in analizele prezentate se va tine cont de eficienta si mai ales randamentul sportivilor inregistrate statistic (randamentul = eficienta/minute jucate) in cadrul fiecarui meci, de victoria echipei in care a evoluat sportivul, de gradul de dificultate al jocului respectiv, dar si de timpul petrecut pe parchet (minimum 20 de minute/joc).

Jucatorul etapei a XXII-a din LNBM este PETTY PARRISH

Coordonatorul de joc PETTY PARRISH, de la CSS Giurgiu, este declarat “Jucatorul etapei a XXII-a din LNBM” in urma evolutiei senzationale din jocul castigat, in prelungiri, in fata echipei Energia Rovinari, cu scorul de 104-99. Baschetbalistul american a contribuit decisiv la victoria echipei sale, acumuland in 45 de minute de joc o eficienta de 35 de unitati, cu un randament de 0,777, si o linie statistica impresionanta: 39 puncte, 2x3, 6 recuperari, 5 pase decisive, 1 interceptie.
In cadrul aceleeasi etape, evolutii notabile au mai avut internationalul Ionut Dragusin (34:37 – eficienta de 24 de unitati; randament 0,687; 17 puncte, 12 recuperari, 1 pasa decisiva, 3 capace), in jocul castigat de SCM U Craiova impotriva BC Mures Tg. Mures, cu scorul de 88-82, Pedrag Miletic (28:26 – eficienta de 20 de unitati; randament 0,714; 16 puncte, 6 recuperari, 1 pasa decisiva, 3 interceptii), in partida castigata de CSU Ploiesti in fata BCM U Pitesti, cu scorul de 71-67, precum si internationalul Catalin Baciu (26:15 – eficienta de 23 de unitati; randament 0,886; 16 puncte, 8 recuperari, 1 pasa decisiva, 2 interceptii, 5 capace), in meciul castigat la pas de U-Mobitelco BT Cluj-Napoca in dauna BC Timba Timisoara, cu scorul de 95-72, si Zlatko Jovanovic (25:55 – eficienta de 30 de unitati; randament 1,153; 20 puncte, 4x3, 5 recuperari, 10 pase decisive, 2 interceptii), in intalnirea castigata lejer de BC Timisoara in fata echipei Dinamo, cu scorul de 112-63.

Jucatoarea etapei a XXIII din LNBF este CHRISSY GIVENS

Extrema de forta CHRISSY GIVENS, de la BC Universitatea Vasile Goldis ICIM Arad, este declarata “Jucatoarea etapei a XXIII-a din LNBF” in urma evolutiei senzationale din derby-ul castigat impotriva CSM Satu Mare, cu scorul de 82-63. Baschetbalista de origine americana a avut o contributie decisiva, impreuna cu ex-internationala Monica Brosovszky-Boriga, la victoria echipei antrenate de Dan Moraru si Cristina Ciocan, adunand in 40 de minute de joc o eficienta de 28 de unitati, cu un randament de 0,700, si o linie statistica deosebita, in care a bifat si un “double-double”: 25 puncte, 2x3, 12 recuperari, 2 pase decisive, 1 interceptie. Astfel, Givens obtine pentru a sasea oara distinctia de “Jucatoarea etapei din LNBF”, stabilind un record greu de egalat!
Tot in etapa a XXIII-a, din care mai este de disputat jocul Universitatea CSM Oradea – CSM Bucuresti Sportul Studentesc (reprogramat in 04 martie), s-au mai evidentiat Chantel Hilliard (40:00 – eficienta de 32 de unitati; randament 0,800; 26 puncte, 2x3, 12 recuperari, 1 pasa decisiva, 2 interceptii, 4 capace), in jocul castigat de BC Nova Vita Tg. Mures in fata BCM Danzio Timisoara, cu scorul de 76-69, dar si doua sportive de la echipele invinse, respectiv internationala Flori Diaconu (37:17 – eficienta de 38 de unitati; randament 1,000; 37 puncte, 3x3, 8 recuperari, 1 pasa decisiva, 5 interceptii), in jocul pierdut de Rapid in fata CSBT Alexandria, cu scorul de 63-66, si Bilijana Pesovic (36:30 – efiecienta de 36 de unitati; randament 1,000; 25 puncte, 3x3, 5 recuperari, 5 pase decisive, 5 interceptii, 1 capac), de la BCM Danzio Timisoara.