Joshua Brown si Nadia Parker - jucatorii etapei

Dupa un sezon in care Federatia Romana de Baschet a readus in prim-plan conceptul de "jucatorul etapei", in editia de campionat 2011-2012 traditia va continua. Forul de specialitate din Romania va desemna dupa fiecare runda cei mai buni jucatori, atat la masculin, cat si la feminin. Reamintim ca in analizele prezentate se va tine cont de eficienta si randamentul sportivilor inregistrate statistic (randamentul = eficienta/minute jucate) in cadrul fiecarui meci, de victoria echipei in care a evoluat sportivul, de gradul de dificultate al jocului respectiv, dar si de timpul petrecut pe parchet (minimum 20 de minute/joc).

* Jucatorul etapei a VIII-a din Divizia A, sezonul 2011/2012, este Joshua Brown

Americanul Joshua Brown a stralucit in disputa castigata de Dinamo Bucuresti in fief-ul echipei SCM Craiova, cu scorul de 106-98. Brown a realizat o statistica impresionanta, cu un indice de eficienta de 39 de unitati in 40 de minute jucate, cu randament de 0,975, si a contribuit din plin la victoria echipei sale. Jucatorul echipei Dinamo a contabilizat de-a lungul evolutiei sale de la Craiova 40 de puncte marcate (10 din 19 la aruncari de doua puncte, 3 din 8 la aruncari de trei puncte, 11 din 11 la aruncari libere), 6 recuperari, 6 pase decisive si 3 interceptii.
In cadrul aceleiasi runde, dar intr-un joc dezechilibrat valoric, fostul capitan al nationalei Romaniei, pivotul Virgil Stanescu, a contribuit serios la victoria lejera obtinuta de BC Mures Tg. Mures in fata CS Otopeni, cu 105-64, avand un indice de eficienta de 27 de unitati in 23 de minute de joc, cu un randament de 1,17.

* Jucatoarea etapei a IX-a din Divizia A, sezonul 2011/2012, este Nadia Parker

Jucatoarea echipei din Alba Iulia, Nadia Parker, a avut o evolutie deosebita in jocul castigat pe teren propriu de CS Municipal in dauna echipei Olimpia Brasov, cu scorul de 85-56. Parker a contabilizat un indice de eficienta de 32 de unitati in cele 33 de minute de joc, cu un randament de 0,96. Pivotul echipei gazda a totalizat de-a lungul evolutiei pe parchet o linie statistica cu 21 de puncte marcate (9 din 11 la aruncari de doua puncte, 3 din 4 la aruncari libere), 9 recuperari, 4 pase decisive, 3 interceptii si un capac.
Un randament deosebit au mai avut in etapa a IX-a americanca Stanecia Graham (32 eficienta, 31 minute, 1,03 randament, 25 puncte), in jocul castigat la pas de ICIM Univ. Vasile Goldis Arad in fief-ul echipei Olimpia Bucuresti, scor 102-54, americanca Monique Coker (25 eficienta, 25 minute, 1 randament, 20 puncte) in jocul castigat de CSM Targoviste pe terenul rivalei BCM Danzio Timisoara, cu 76-51, si Bianca Vescan (26 eficienta, 25 minute, 1,04 randament, 16 puncte) in partida castigate de Nova Vita Tg. Mures in fata Bball 6 Sepsi BC Sf. Gheorghe, cu 86-61.
De mentionat ca din cadrul etapei a IX-a mai este de disputat jocul dintre CSM Sportul Studentesc si CSM Satu Mare (13.12.2011) iar in cazul unei evolutii de exceptie, care sa depaseasca indicii realizati de Nadia Parker, va interveni o modificare in stabilirea “Jucatoarei etapei a IX-a”.