Jucatoriil etapei din Divizia A (M+F)

Asa cum a anuntat la inceputul sezonului baschetbalistic 2010/2011, Federatia Romana de Baschet va desemna “jucatorul etapei” la finalul fiecarei runde, tinandu-se cont de eficienta si randamentul sportivilor inregistrata statistic (randamentul = eficienta/minute jucate).

In intrecerea divizionara feminina, “Jucatoarea etapei ” este ADRIANA PRICOP.
Extrema echipei Universitatea Cluja a avut o statistica de remarcat cu 17 puncte marcate in 35 de minute de joc si un indice al eficientei de 34 (4-5  la aruncarile de 2 puncte -80%; 2-3 la aruncarile de 3 puncte – 67%; 3-3 la aruncari libere – 100%; 11 recuperari; 5 pase decisive;  4 interceptii; doua capace) in meciul disputat in deplasare impotriva echipei  CSM U Oradea. Echipa Universitatea Cluj a castigat intalnirea din Arena Antonio Alexe din Oradea cu scorul 92-70.

In intrecerea divizionara masculina, “Jucatorul etapei a XVII a” este IVAN STEFANOVIC.
Extrema echipei BCM U Pitesti  a avut o linie statistica impresionanta, cu 20 de  puncte marcate in 27 de minute de joc si cu un indice al eficientei de 34 si cu un randament de 1,25 (3-6 la aruncarile de 2 puncte – 50%; 4-5 la aruncarile de 3 puncte – 80%; 2-2 la aruncari libere - 100%; 8 recuperari;  8 pase decisive; 3 interceptii). Echipa BCM U Pitesti a invins in deplasare formatia BC Perla Harghitei Miercurea Ciuc, cu scorul 105-67.

In cadrul aceleiasi etape, o evolutie de remarcat a avut pivotul echipei U-Mobitelco BT Cluj-Napoca, Zoran Krstanovic, autor a 23 de puncte in 30 de minute de joc si cu un indice al eficientei de 34 (randament 1,13), in meciul cu CSU Atlassib Sibiu.

Eficienta etapei a fost stabilita de Jarrette Howell, jucatorul echipei Gaz Metan Medias, care a avut un indice de 36 realizat in 37 de minute de joc si un randament de 0,97 in victoria obtinuta in fata echipei BC Timisoara, cu scorul 111-89.