MARGINEAN, VEDETA PANATHEI!

Cu 27 de puncte si 7 recuperari (toate defensive), Gabriela Marginean a fost cea mai buna jucatoare a derby-ului PAOK Salonic-Panathinaikos Atena, din prima liga elena de baschet feminin. Prin evolutia ei foarte buna, laudata si de presa de specialitate din Grecia, romanca a ajutat Panathinaikos sa se impuna in deplasarea de la Salonic, cu 69-66.

Daca la pauza PAOK conducea cu 38-35, in sfertul al treilea, oaspetele au rasturnat decisiv situatia de pe tabela, impunandu-se la 13 puncte diferenta. Ultimele 10 minute gazdele au fost adjudecate de gazde, dar la doar 5 puncte, insuficient pentru a mai intoarce rezultatul.

In urma acestui rezultat, cu 7 victorii din 10 etape, Panathinaikos ocupa locul al patrulea, la egalitate de puncte cu Esperides, in vreme ce lider este Athinaikos, cu 10 victorii.