PESIC, jucatorul etapei XXIV din LNBM

Dupa doua sezoane in care Federatia Romana de Baschet a readus in prim-plan conceptul de "jucatorul etapei", traditia va continua si in editia de campionat 2012-2013. Forul de specialitate din Romania ii va desemna dupa fiecare runda din Liga Nationala pe cei mai buni jucatori, atat la masculin, cat si la feminin. Mentionam ca in analizele prezentate se va tine cont de eficienta si mai ales randamentul sportivilor inregistrate statistic (randamentul = eficienta/minute jucate) in cadrul fiecarui meci, de victoria echipei in care a evoluat sportivul, de gradul de dificultate al jocului respectiv, dar si de timpul petrecut pe parchet (minimum 20 de minute/joc).

Jucatorul etapei a XXIV-a din LNBM este MILOS PESIC

Extrema de forta MILOS PESIC, de la CSM Oradea, este declarat “Jucatorul etapei a XXIV-a din LNBM” in urma evolutiei deosebite din meciul castigat dupa doua reprize de prelungiri pe terenul CSS Giurgiu, cu scorul de 80-78. Baschetbalistul sarb a avut o contributie deosebit de importanta la victoria echipei sale, adunand in 47:50 de minute o eficienta de 27 de unitati, cu un randament de 0,562, si o linie statistica in care a bifat: 31 puncte, 3x3, 9 recuperari, 1 pasa decisiva si 1 interceptie.
In cadrul aceleeasi etape, evolutii notabile au mai avut Catalin Burlacu (31:44 – eficienta de 23 de unitati; randament 0,718; 16 puncte, 4x3, 10 recuperari, 2 pase decisive, 1 interceptie si 1 capac), de la CSU Ploiesti, in jocul castigat in fata CSU Atlassib Sibiu, cu scorul de 79-66, Zlatko Jovanovic (40:00 – eficienta de 30 de unitati; randament 0,750; 26 puncte, 4x3, 1 recuperare, 10 pase decisive, 4 interceptii) si Bogdan Popescu (22:38 - eficienta de 19 unitati; randament 0,826; 16 puncte, 6 recuperari, 2 pase decisive, 2 interceptii), ambii de la BC Timisoara, in jocul castigat lejer impotriva BC PH Csikszereda Miercurea Ciuc, cu scorul de 89-71, siTravis Bureau (23:46 – eficienta de 18 unitati; randament 0,750; 15 puncte, 7 recuperari, 1 capac), de la SCM U Craiova, in partida castigata cu greu in fata CSM Bucuresti, cu scorul de 78-71.

Jucatoarea etapei a XXIV-a din LNBF este FLORINA DIACONU

Coordonatoarea de joc FLORINA DIACONU, de la Rapid Bucuresti, este declarata “Jucatoarea etapei a XXIV-a din LNBF in urma evolutiei senzationale din jocul castigat in deplasare pe terenul Universitatii Cluj-Napoca, cu scorul de 88-71. Fosta componenta a nationalei Romaniei a avut o contributie decisiva la succesul echipei sale, adunand in 37:54 de minute de joc o eficienta de 36 de unitati, cu un randament de 0,947, si o linie statistica impresionanta: 35 puncte, 4x3, 7 recuperari, 4 pase decisive si 3 interceptii.
Tot in etapa a XXIV-a, evolutii remarcabile au mai avut Andreea Hutanu (31:54 – eficienta de 43 de unitati; randament de 1,343; 27 puncte, 2x3, 9 recuperari, 1 pasa decisiva, 4 interceptii, 2 capace), de la CSM Targoviste, in jocul castigat la pas in fata Universitatii CSM Oradea, cu scorul de 119-39, si Amanda Clara Thompson (33:58 – eficienta de 31 de unitati; randament de 0,911; 23 puncte, 14 recuperari, 2 pase decisive), de la CSU Alba Iulia, in meciul castigat impotriva BCM Danzio Timisoara, cu scorul de 82-61.
Mentionam ca din etapa a XXIV-a mai este de disputat meciul SCM U Craiova – BC UVG ICIM Arad, reprogramat pentru data de 11 martie.