Shanika FREEMAN, jucatoarea etapei a VIII-a din LNBF

Dupa doua sezoane in care Federatia Romana de Baschet a readus in prim-plan conceptul de "jucatorul etapei", traditia va continua si in editia de campionat 2012-2013. Forul de specialitate din Romania ii va desemna dupa fiecare runda din Liga Nationala pe cei mai buni jucatori, atat la masculin, cat si la feminin. Mentionam ca in analizele prezentate se va tine cont de eficienta si mai ales randamentul sportivilor inregistrate statistic (randamentul = eficienta/minute jucate) in cadrul fiecarui meci, de victoria echipei in care a evoluat sportivul, de gradul de dificultate al jocului respectiv, dar si de timpul petrecut pe parchet (minimum 20 de minute/joc).

Jucatoarea etapei a VIII-a este Shanika FREEMAN

Americanca SHANIKA FREEMAN, de la CSM Satu Mare, este declarata “jucatoarea etapei a VIII-a” din LNBF, in urma evolutiei foarte bune din derby-ul castigat impotriva liderului Univ. Vasile Goldis ICIM Arad, cu scorul de 81-75. Intr-un joc cu un grad maxim de dificultate, Freeman a contribuit din plin alaturi de internationala Annemarie Parau la victoria echipei sale, acumuland in 33:53 de minute de joc o eficienta de 23 de unitati, cu un randament de 0,676 si o linie statistica deosebita: 22 puncte, 8 recuperari, 1 pasa decisiva. Astfel, Freeman devine prima jucatoare din LNBF care-si trece in cont in acest sezon a doua distinctie de “jucatoarea etapei”, dupa nominalizarea din etapa a III-a.
Tot in etapa a VIII-a, evolutii remarcabile, dar in partide mai dezechilibrate valoric, au mai avut internationala Gabriela Marginean (24:18 – eficienta de 23 de unitati; randament 0,958; 17 puncte, 7 recuperari, 2 interceptii), de la CSM Targoviste, in jocul castigat in fata Olimpiei Brasov, cu scorul de 77-42, si Emina Demirovic (30:38 – eficienta de 38 de unitati; randament 1,225; 28 puncte, 12 recuperari, 1 pasa decisiva, 2 interceptii), de la CSM Bucuresti Sportul Studentesc, in partida castigata in dauna CSM U Oradea, cu scorul de 86-55.

Jucatorul etapei a VI-a din LNBM este Ivan Ivanovic

Pivotul IVAN IVANOVIC, de la Gaz Metan Medias, este declarat “jucatorul etapei a VI-a” din LNBM, in urma evolutie senzationale din derby-ul castigat pe teren propriu in dauna rivalei U-Mobitelco BT Cluj-Napoca, cu scorul de 92-80. Ivanovic a avut o contributie consistenta la victoria obtinuta de echipa pregatita de Marcel Tenter, contabilizand in 33:18 o eficienta de 35 de unitati, cu un randament de 1,060 si o linie statistica deosebita: 35 de puncte, 7 recuperari si 2 interceptii.
In cadrul etapei a VI-a din LNBM au mai avut prestatii deosebite Sasha Topchov (26:24 – eficienta de 25 de unitati; randament 0,961; 20 puncte, 7 recuperari si 2 interceptii), de la CSM Oradea, in derby-ul castigat in deplasare chiar in fief-ul campioanei en-titre, CSU Ploiesti, cu scorul de 94-85, si Robert Sarovic (22:38 – eficienta de 19 unitati; randament 0,826; 18 puncte, 7 recuperari, 1 pasa decisiva si 1 interceptie), de la BC Timisoara, in confrunatrea castigata pe teren propriu impotriva detinatoarei Cupei Romaniei, BCM U Pitesti, cu scorul de 82-76. Chiar daca nu au evoluat 20 de minute pentru a intra in topul jucatorilor etapei, trebuie sa mentionam evolutia deosebita a tanarului Vlad Corpodean (18:28 – eficienta de 23 de unitati; 12 puncte, 10 recuperari, 2 pase decisive), de la BC Perla Harghitei Csikszereda Miercurea Ciuc, in jocul castigat cu Dinamo, cu scorul de 92-82, dar si a americanului Rickey Huckaby (15:36 – eficienta de 24 de unitati; 23 puncte, 5 recuperari, 3 pase decisive), de la BC Timba Timisoara, in intalnirea castigata in dauna Energiei Rovinari, cu scorul de 96-89.