ASHFORD si LEE, jucatorii etapei

Dupa trei sezoane in care Federatia Romana de Baschet a readus in prim-plan conceptul de "jucatorul etapei", traditia va continua si in editia de campionat 2013-2014. Forul de specialitate din Romania ii va desemna dupa fiecare runda din Liga Nationala pe cei mai buni jucatori, atat la masculin, cat si la feminin. Mentionam ca in analizele prezentate se va tine cont de randamentul sportivilor inregistrat statistic (randamentul = eficienta/minute jucate) in cadrul fiecarui meci, de victoria echipei in care a evoluat sportivul, de timpul petrecut pe parchet (minimum 20 de minute/joc), dar mai ales de gradul de dificultate al jocului respectiv, acest ultim criteriu fiind deosebit de important in desemnarea MVP-ului etapei din LNBM si LNBF. Pentru a evita comentariile la desemnarea MVP-ului, va anuntam ca la realizarea topului etapei se va tine cont astfel: randamentul * dificultatea jocului (la acest criteriu se acorda bonusuri substantiale pentru meciurile “tari”).

Jucatorul etapei a XXIV-a din LNBM este GERALD RAYMOND LEE

Extrema de forta GERALD RAYMOND LEE, de la CSU Asesoft Ploiesti, este declarat “jucatorul etapei a XXIV-a din LNBM” in urma evolutiei sale deosebite din derby-ul castigat impotriva CSU Atlassib Sibiu, cu scorul de 70-55. Baschetbalistul finlandez de origine americana a avut o contributie importanta la succesul obtinut de echipa antrenata de Vladimir Arnautovic, acumuland in 24:07 de minute de joc o linie statistica deosebita: eficienta de 22 de unitati; randament de 0,916; 19 puncte marcate, 7 recuperari, 1 pas decisiv si 1 interceptie.
In aceeasi etapa, evolutii notabile au mai avut IVAN IVANOVIC (29:36; eficienta de 21 de unitati; randament de 0,724; 22 p, 2x3, 3 rec, 3 pase, 1 int), de la BC Mures Tg. Mures, in derby-ul castigat pe terenul U-Mobitelco BT Cluj-Napoca, cu scorul de 88-81, ANDREI MANDACHE (33:41; eficienta de 28 de unitati; randament de 0,823; 16 p, 2x3, 7 rec, 6 pase, 7 int), de la Gaz Metan Medias, in jocul castigat in fata Concordiei Chiajna, cu scorul de 95-84, TITUS NICOARA (20:08; eficienta de 21 de unitati; randament de 1,050; 14 p, 10 rec), in partida castigata la pas in fata BC Farul Constanta, cu scorul de 99-50, si ZLATKO JOVANOVIC (20:44; eficienta de 27 de unitati; randament de 1,285; 25 p, 7x3, 2 rec, 5 pase), de la BC Timisoara, in meciul castigat lejer impotriva BC Timba Timisoara, cu scorul de 103-58.

Jucatoarea etapei a XXVI-a din LNBF este SHUANDA ASHFORD

Pivotul SHUANDA ASHFORD, de la Universitatea CSM Oradea, este declarata “jucatoarea etapei a XXVI-a din LNBF” gratie evolutiei sale impresionante din meciul castigat pe teren propriu in fata CSBT Alexandria, cu scorul de 70-59. Baschetbalista de origine americana a avut o contributie majora in obtinerea unei victorii surprinzatoare, cumuland in cele 40 de minute de joc o linie statistica deosebita, in care a bifat si un double-double: eficienta de 33 de unitati; randament de 0,825; 24 puncte marcate, 1x3, 13 recuperari, 2 pase si 1 interceptie.
Tot in ultima etapa a sezonului regular, evolutii notabile, dar in jocuri dezechilibrate valoric, au mai avut SAMANTHA PRAHALIS (20:00; eficienta de 23 de unitati; randament de 1,150; 18 p, 1x3, 1 rec, 7 pase, 2 int), de la ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe, in jocul castigat pe terenul echipei Nova Vita Tg. Mures, cu scorul de 94-37, JONES KORTNI HOPE (36:33; eficienta de 31 de unitati; randament de 0,837; 27 p, 3x3, 1 rec, 5 pase, 1 int), de la CSM Satu Mare, in intalnirea castigata pe terenul gruparii Rapid Bucuresti, cu scorul de 83-62, si MONIQUE COKER (27:13; eficienta de 31 de unitati; randament de 1,148; 27 p, 1x3, 7 rec, 4 pase), de la BC Universitatea Vasile Goldis ICIM Arad, in partida castigata la pas pe terenul echipei Phoenix Galati, cu scorul de 94-48.