CHELSEY LEE si LOVELL ROSS Jr, jucatorii etapei in LNBF si LNBM

Dupa patru sezoane in care Federatia Romana de Baschet a readus in prim-plan conceptul de "jucatorul etapei", traditia continua si in editia de campionat 2014-2015. Forul de specialitate din Romania ii va desemna dupa fiecare runda din Liga Nationala de Baschet pe cei mai buni jucatori, atat la masculin, cat si la feminin. Mentionam ca in analizele prezentate se va tine cont de randamentul sportivilor inregistrat statistic (randamentul = eficienta/minute jucate) in cadrul fiecarui meci, de victoria echipei in care a evoluat sportivul, de timpul petrecut pe parchet (minimum 20 de minute/joc), dar mai ales de gradul de dificultate al jocului respectiv, acest ultim criteriu fiind deosebit de important in desemnarea MVP-ului etapei din LNBM si LNBF. Pentru a evita comentariile la desemnarea MVP-ului, va anuntam ca la realizarea topului etapei se va tine cont astfel: randamentul x gradul de dificultate al jocului respectiv (la acest criteriu se acorda bonusuri substantiale pentru meciurile “tari” ale etapei).

Jucatorul etapei a V-a din LNBM este RONALD LOVELL ROSS Jr.

Coordonatorul de joc RONALD LOVELL ROSS JR, de la BCM U Pitesti, este declarat “Jucatorul etapei a V-a din LNBM”, dupa evolutia deosebita pe care a avut-o la meciul castigat de echipa sa in fief-ul SCM U Craiova, cu scorul de 92-81. Baschetbalistul american a contribuit decisiv la victoria echipei pregatita de antrenorul Hristu Sapera, acumuland in 34:40 de minute petrecute pe parchet urmatoarea linie statistica: randament de 0,942; eficienta de 33 de unitati; 25 puncte, 3x3, 3 recuperari, 3 pase decisive si 6 interceptii.
In aceeasi runda, evolutii notabile au mai avut ALHAJJI MOHAMMED (33:03; randament de 0,939; eficienta de 31 de unitati; 21 puncte; 1x3, 4 recuperari, 9 pase decisive, 5 interceptii), de la CSU Asesoft Ploiesti, in victoria lejera obtinuta in dauna gruparii Timba Timisoara, cu scorul de 87-64, precum si MARKO DURKOVIC (32:14; randament de 0,875; eficienta de 28 de unitati; 19 puncte; 1x3, 8 recuperari, 1 pasa decisiva, 2 interceptii) si DOUG PLUMB (29:46; randament de 0,866; eficienta de 26 de unitati; 15 puncte; 1x3, 11 recuperari, 3 interceptii), ambii de la Gaz Metan Medias, in jocul castigat pe teren propriu in fata BC Timisoara, cu scorul de 84-80.

Jucatoarea etapei a VIII-a din LNBF este CHELSEY LEE

Extrema CHELSEY LEE, de la Phoenix Galati, este declarata “Jucatoarea etapei a VIII-a din LNBF”, in urma prestatiei sale foarte bune din jocul castigat in fief-ul Universitatii Cluj-Napoca, cu scorul de 86-63. Baschetbalista de origine americana a avut o contributie importanta la succesul echipei pregatita de antrenorul Theodosios Paralikas, adunand in 32:14 minute jucate urmatoarea linie statistica, in care a bifat si un “double-double”: randament de 0,937; eficienta de 30 de unitati; 20 puncte, 16 recuperari, 2 pase decisive si 2 capace.
In cadrul aceleeasi runde, evolutii notabile au mai avut BILJANA PESOVIC (30:40; randament de 0,903; eficienta de 28 de unitati; 21 puncte, 2x3, 3 recuperrai, 7 pase decisive si 2 interceptii), de la BCM Danzio Timisoara, in jocul castigat pe teren propriu in fata Nova Vita Tg. Mures, cu scorul de 86-70, JESSICA KUSTER (28:01; randament de 0,964; eficienta de 27 de unitati; 20 puncte, 1x3, 11 recuperari, 2 pase decisive, 3 interceptii), de la CSU Alba Iulia, in victoria lejera obtinuta in fata propriilor suporteri in dauna U CSM Oradea, cu scorul de 79-36, JASMINE WATSON (30:00; randament de 0,966; eficienta de 29 de unitati; 20 puncte, 1x3, 15 recuperari, 3 interceptii, 2 capace), de la CSM Targoviste, in jocul castigat la pas pe teren propriu impotriva echipei SCM CSS Craiova, cu scorul de 94-36, si nu in ultimul rand MONIKA BROSOVSZKY BORIGA (35:09; randament de 0,857; eficienta de 30 de unitati; 23 puncte, 4x3, 6 recuperari, 3 pase decisive, 4 interceptii, 1 capac), de la UVG ICIM Arad, in partida castigata in fief-ul gruparii Rapid, cu scorul de 88-77.