Chrissy GIVENS, jucatoarea etapei a XVIII din LNBF

Dupa doua sezoane in care Federatia Romana de Baschet a readus in prim-plan conceptul de "jucatorul etapei", traditia va continua si in editia de campionat 2012-2013. Forul de specialitate din Romania ii va desemna dupa fiecare runda din Liga Nationala pe cei mai buni jucatori, atat la masculin, cat si la feminin. Mentionam ca in analizele prezentate se va tine cont de eficienta si mai ales randamentul sportivilor inregistrate statistic (randamentul = eficienta/minute jucate) in cadrul fiecarui meci, de victoria echipei in care a evoluat sportivul, de gradul de dificultate al jocului respectiv, dar si de timpul petrecut pe parchet (minimum 20 de minute/joc).

Jucatoarea etapei a XVIII-a din LNBF este CHRISSY GIVENS

Extrema de forta CHRISSY GIVENS, de la BC UVG ICIM Arad, este declarata “Jucatoarea etapei a XVIII-a din LNBF datorita prestatiei deosebite din meciul castigat clar in deplasare pe terenul Universitatii Cluj-Napoca, cu scorul de 91-57. Baschetbalista de origine americana a avut o contributie deosebita la victoria echipei sale, adunand in 40 de minute de joc o eficienta record de 53 de unitati, cu un randament de 1,325, si o linie statistica impresionanta, in care a punctat si un “double-double”: 31 puncte, 1x3, 15 recuperari, 8 pase decisive, 2 interceptii si 1 capac.
Tot in etapa a XVIII-a, evolutii notabile au mai avut Mekia Valentine (31:00 – eficienta de 40 de unitati; randament 1,290; 34 puncte, 15 recuperari, 1 pasa decisiva, 5 capace), de la ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe, in meciul castigat clar pe teren propriu in fata Universitatii CSM Oardea, cu scorul de 103-60, si Anca Sipos (32:24 – eficienta de 29 de unitati; randament 0,906; 22 puncte, 2x3, 1 recuperare, 4 pase decisive, 7 interceptii), de la CSBT Alexandria, in partida castigata pe teren propriu in dauna Olimpiei Brasov, cu scorul de 84-53.

Jucatorul etapei a XVIII-a din LNBM este Nikola DJURASOVIC

Extrema de forta NIKOLA DJURASOVIC, de la SCM U Craiova, este declarat “Jucatorul etapei a XVIII-a din LNBM” in urma evolutiei deosebite din jocul castigat impotriva echipei CSS Giurgiu, cu scorul de 84-70. Baschetbalistul bosniac a avut o contributie importanta la victoria echipei sale, reusind in 25:39 de minute sa bifeze o eficienta de 30 de unitati, cu un randament de 1,153, si o linie statistica deosebita: 22 puncte, 6X3, 7 recuperari, 1 pasa decisiva, 2 interceptie, 1 capac.
In cadrul aceleeasi etape, evolutii deosebite au mai avut Damien Kinloch (20:59 – eficienta de 37 de unitati; randament 1,761; 22 puncte, 13 recuperai, 4 pase decisive), de la BCM U Pitesti, in jocul castigat la pas pe terenul echipei Dinamo, cu scorul de 90-59, Vladimir Tica (20:19 – eficienta de 22 de unitati; randament 1,100; 26 puncte, 2 recuperari, 1 interceptie), de la CSU Ploiesti, in intalnirea castigata in fata CSM Bucuresti, cu scorul de 103-83, Jordan Glynn (29:21 – eficienta de 27 de unitati; randament 0,931; 18 puncte, 2x3, 10 recuperari, 1 interceptie, 2 capace), de la BC Timba Timisoara, in meciul castigat impotriva echipei BC Farul Constanta, cu scorul de 80-65, si Delvon Johnson (29:47 – eficienta de 24 de unitati; randament 0,800; 14 puncte, 12 recuperari, 1 interceptie), de la BC Timisoara, in jocul castigat in fata Energiei Rovinari, cu scorul de 94-87.