DEBRA MCKENZIE si KAROLIS BABKAUSKAS, jucatorii etapei I in LNBF si LNBM

Dupa mai multe sezoane in care Federatia Romana de Baschet a readus in prim-plan conceptul de "jucatorul etapei", traditia continua si in editia de campionat 2015-2016. Forul de specialitate din Romania ii va desemna dupa fiecare runda din Liga Nationala de Baschet pe cei mai buni jucatori, atat la masculin, cat si la feminin. Mentionam ca in analizele prezentate se va tine cont de randamentul sportivilor inregistrat statistic (randamentul = eficienta/minute jucate) in cadrul fiecarui meci, de victoria echipei in care a evoluat sportivul, de timpul petrecut pe parchet (minimum 20 de minute/joc), dar mai ales de gradul de dificultate al jocului respectiv, acest ultim criteriu fiind deosebit de important in desemnarea MVP-ului etapei din LNBM si LNBF. Pentru a evita comentariile la desemnarea MVP-ului, va anuntam ca la realizarea topului etapei se va tine cont astfel: randamentul x gradul de dificultate al jocului respectiv (la acest criteriu se acorda bonusuri substantiale pentru meciurile “tari” ale etapei).

Jucatorul etapei a I-a din LNBM este KAROLIS BABKAUSKAS

Baschetbalistul KAROLIS BABKAUSKAS, de la Dinamo Bucuresti, este declarat “Jucatorul etapei a I-a din LNBM” in urma evolutiei deosebite din meciul castigat in deplasare in fief-ul gruparii U-Banca Transilvania Cluj-Napoca, cu scorul de 79-78. Coordonatorul de joc lituanian a avut o contributie importanta la succesul echipei sale in prima mare surpriza a sezonului, realizand o linie statistica deosebita in timpul celor 34:06 de minute petrecute pe terenul de joc: randament  de 0,676; eficienta de 23 de unitati; 19 puncte, 5x3, 3 recuperari; 3 pase decisive si 1 interceptie.
In cadrul aceleeasi runde inaugurale, evolutii notabile au mai avut OUSMANE BARRO (27:02; randament de 1,037; eficienta de 28 de unitati; 15 p, 10 rec, 3 pase, 2 int, 1 cap) si IVAN IVANOVIC (27:20; randament de 0,851; eficienta de 23 de unitati; 16 p, 2x3, 10 rec, 4 pase, 1 cap), ambii de la BC Mures Tg. Mures, in jocul castigat in fata propriilor suporteri impotriva echipei Gaz Metan Medias, cu scorul de 96-65, precum si ANTHONY MILES Jr. (23:55; randament de 1,000; eficienta de 24 de unitati; 17 p, 5 rec, 5 pase, 3 int), de la Energia Tg. Jiu, in partida castigata pe teren propriu in fata echipei Phoenix Galati, cu scorul de 72-62.

Jucatoarea etapei a I-a din LNBF este MYNESHIA DEBRA MCKENZIE

Baschetbalista MYNESHIA DEBRA MCKENZIE, de la Phoenix Galati, este declarata “Jucatoarea etapei a I-a din LNBF” datorita evolutiei sale deosebite din meciul castigat in propriul fief in fata galonatei BC Universitatea Vasile Goldis ICIM Arad, cu scorul de 77-75. Americanca a avut o contributie importanta la succesul echipei sale si realizarea primei mari surprize a sezonului, realizand o linie statistica foarte buna in cele 29:39 minute petrecute pe parchet: randament de 0,766; eficienta de 23 de unitati; 24 puncte, 1x3, 8 rec, 3 pase, 3 int, 1 cap.
In aceeasi etapa inaugurala, evolutii notabile au mai avut si LARISA TOMA (28:24; randament de 0,785; eficienta de 22 de unitati; 6 p, 11 rec, 2 pase, 3 int, 4 cap), de la CSM Targoviste, in meciul castigat lejer in deplasare impotriva gruparii Rapid Bucuresti, cu scorul de 85-31, TIA FALERU (23:00; randament de 0,956; eficienta de 22 de unitati; 17 p, 8 rec, 2 int, 1 cap), de la ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe, in derby-ul castigat la pas in fata CSU Alba Iulia, cu scorul de 70-36, precum si CARLEE LOUGH (20:42, randament de 0,952; eficienta de 20 de unitati; 17 p, 3x3, 2 rec, 2 int), de la BCM Danzio Timisoara, in partida castigata in fata Universitatii Cluj-Napoca, cu scorul de 75-71.