Devon AUSTIN si Chasity REED, jucatorii etapei

Dupa trei sezoane in care Federatia Romana de Baschet a readus in prim-plan conceptul de "jucatorul etapei", traditia va continua si in editia de campionat 2013-2014. Forul de specialitate din Romania ii va desemna dupa fiecare runda din Liga Nationala pe cei mai buni jucatori, atat la masculin, cat si la feminin. Mentionam ca in analizele prezentate se va tine cont de randamentul sportivilor inregistrat statistic (randamentul = eficienta/minute jucate) in cadrul fiecarui meci, de victoria echipei in care a evoluat sportivul, de timpul petrecut pe parchet (minimum 20 de minute/joc), dar mai ales de gradul de dificultate al jocului respectiv, acest ultim criteriu fiind deosebit de important in desemnarea MVP-ului etapei din LNBM si LNBF. Pentru a evita comentariile la desemnarea MVP-ului, va anuntam ca la realizarea topului etapei se va tine cont astfel: randamentul * dificultatea jocului (la acest criteriu se acorda bonusuri substantiale pentru meciurile “tari”).

Jucatorul etapei a III-a din LNBM este DEVON ANDRE AUSTIN

Baschetbalistul american DEVON ANDRE AUSTIN, de la CSU Atlassib Sibiu, este desemnat “Jucatorul etapei a III-a din LNBM” in urma evolutiei deosebite din jocul castigat in deplasare pe terenul echipei Energia Rovinari, dupa prelungiri, cu scorul de 105-94. Prestatia baschetbalistului american a fost decisiva in obtinerea victoriei in singurul joc al etapei care a necesitat prelungiri, Devon Austin acumuland in 35:25 de minute petrecute pe teren o linie statistica deosebita: eficienta de 26 de unitati; cu un randament de 0,742; 23 de puncte marcate, 2x3, 6 recuperari, 3 pase decisive si 1 capac.
Tot in etapa a III-a, s-au mai remarcat PANKRACIJE BARAC (randament de 0,705 in 34:15; 22 p, 2x3, 5 rec, 4 pase) de la BCM U Pitesti, in jocul castigat in fata BC Mures Tg. Mures, cu scorul de 84-74, ALHAJJI MOHAMMED (randament de 0,675 in 36:59; 27 p, 2x3, 6 rec, 4 pase), de la CSU Asesoft Ploiesti, in derby-ul castigat pe terenul BC Timisoara, cu scorul de 84-73, si TITUS NICOARA (randament de 1,000 in 21:52; 15 p, 1x3, 7 rec, 3 pase), de la CSM Oradea, in disputa castigata clar in fata BC Timba Timisoara,  cu scorul de 92-63.

Jucatoarea etapei a II-a din LNBF este CHASTITY REED

Extrema CHASTITY REED, de la CSU Alba Iulia, este desemnata “Jucatoarea etapei a II-a din LNBF” in urma evolutiei foarte bune din derby-ul castigat pe teren propriu in fata detanatoarei Cupei Romaniei, CSM Targoviste, cu scorul de 61-50. Baschetbalista de origine americana a acumulat o linie statistica impresionanta in 38:50 de minute cat a evoluat, fiind principala marcatoare: randament de 0,578; eficienta de 22 de unitati; 19 puncte marcate, 1x3, 9 recuperari, 6 pase decisive, 2 interceptii si 1 capac.
In cadrul aceleeasi etape, dar in jocuri dezechilibrate valoric, s-au mai remarcat DESTINY WILLIAMS (23:37; randament 1,041; 16 p, 18 rec), de la BC UVG ICIM Arad, in jocul castigat clar in dauna BCM Danzio Timisoara, cu scorul de 95-38, si EARNESIA WILLIAMS (25:48; randament de 1,115; 20 p, 9 rec, 5 pase), de la Phoenix Galati, in jocul castigat clar in fata Universitatii CSM Oradea, cu scorul de 88-66.