Diaconu si Downey, jucatorii etapei

Dupa doua sezoane in care Federatia Romana de Baschet a readus in prim-plan conceptul de "jucatorul etapei", traditia va continua si in editia de campionat 2012-2013. Forul de specialitate din Romania ii va desemna dupa fiecare runda din Liga Nationala pe cei mai buni jucatori, atat la masculin, cat si la feminin. Mentionam ca in analizele prezentate se va tine cont de eficienta si mai ales randamentul sportivilor inregistrate statistic (randamentul = eficienta/minute jucate) in cadrul fiecarui meci, de victoria echipei in care a evoluat sportivul, de gradul de dificultate al jocului respectiv, dar si de timpul petrecut pe parchet (minimum 20 de minute/joc).

Jucatorul etapei a XXV-a din LNBM este DEVAN DEANGELO DOWNEY

Fundasul DEVAN DEANGELO DOWNEY, de la BC Timisoara, este declarat “Jucatorul etapei a XXV-a din LNBM” in urma evolutiei deosebite din meciul castigat dupa o revenire senzationala impotriva SCM U Craiova, cu scorul de 85-81. Transferat recent de gruparea banateana, baschetbalistul american a avut o contributie importanta la succesul echipei sale, adunand in 29:33 de minute de joc o eficienta de 35 de unitati, cu un randament de 1,166, si o linie statistica deosebita in care a bifat si un “double-double”: 29 puncte, 2x3, 4 recuperari, 2 interceptii, 10 pase decisive si 1 capac.
In cadrul aceleeasi runde, evolutii notabile au mai avut Louis Darby Jr (40:00 – eficienta de 39 de unitati; randament 0,975; 29 puncte, 1x3, 10 recuperari, 3 pase decisive, 3 interceptii, 1 capac), de la Energia Rovinari, in partida castigata cu greu in fata CSM Bucuresti, cu scorul de 86-84, Ivan Ivanovic (29:44 – eficienta de 28 de unitati; randament 0,933; 27 puncte, 2x3, 9 recuperari, 3 pase decisive, 1 interceptie), de la Gaz Metan Medias, in jocul castigat intr-un final incendiar in fief-ul CSU Atlassib Sibiu, cu scorul de 75-74, Vaidotas Peciukas (36:20 – eficienta de 30 de unitati; randament 0,833; 26 puncte, 2x3, 3 recuperari, 5 pase decisive, 3 interceptii), de la BC Mures Tg. Mures, in meciul castigat in prelungiri pe terenul U-Mobitelco BT Cluj-Napoca, cu scorul de 111-105, si Octavian Popa Calota (37:28 – eficienta de 30 de unitati; randament de 0,810; 30 puncte, 6x3, 5 recuperari, 7 pase decisive si 2 interceptii), de la BCM U Pitesti, in intalnirea castigata in fata CSS Giurgiu, cu scorul de 73-67.

Jucatoarea etapei a XXV-a din LNBF este FLORINA DIACONU

Coordonatoarea de joc FLORINA DIACONU, de la Rapid Bucuresti, este declarata “Jucatoarea etapei a XXV-a din LNBF” gratie evolutiei sale senzationale din jocul castigat pe teren propriu impotriva echipei Nova Vita Tg. Mures, cu scorul de 77-65. Fosta internationala a avut o contributie decisiva la victoria echipei gazda, acumuland in 40 de minute de joc efectiv o eficienta de 37 de unitati, cu un randament de 0,925, si o linie statistica impresionanta, in care a avut si un “double-double”: 29 puncte, 3x3, 12 recuperari, 7 pase decisive, 1 interceptie).
In aceeasi etapa, evolutii notabile au mai avut Chrissy Givens (31:28 – eficienta de 28 de unitati; randament 0,903; 19 puncte, 8 recuperari, 7 pase decisive, 2 interceptii, 1 capac), de la BC UVG ICIM Arad, in intalnirea castigata pe terenul echipei Olimpia Brasov, cu scorul de 97-73, Tiffany Brown (34:54 – eficienta de 31 de unitati; randament 0,885; 31 puncte, 3x3, 2 recuperari, 2 pase decisive, 6 interceptii), de la BCM Danzio Tg. Mures, in jocul castigat impotriva echipei CSM Bucuresti Sportul Studentesc, cu scorul de 84-61, si Mekia Shanta Valentine (37:08 – eficienta de 31 de unitati; randament 0,837; 23 puncte, 16 recuperari, 1 pasa decisiva, 2 capace), de la ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe, in partidata castigata la pas in fief-ul Universitatii Cluj-Napoca, cu scorul de 89-45.