LAZA si GUTOAIA, jucatorii etapei

Dupa trei sezoane in care Federatia Romana de Baschet a readus in prim-plan conceptul de "jucatorul etapei", traditia va continua si in editia de campionat 2013-2014. Forul de specialitate din Romania ii va desemna dupa fiecare runda din Liga Nationala pe cei mai buni jucatori, atat la masculin, cat si la feminin. Mentionam ca in analizele prezentate se va tine cont de randamentul sportivilor inregistrat statistic (randamentul = eficienta/minute jucate) in cadrul fiecarui meci, de victoria echipei in care a evoluat sportivul, de timpul petrecut pe parchet (minimum 20 de minute/joc), dar mai ales de gradul de dificultate al jocului respectiv, acest ultim criteriu fiind deosebit de important in desemnarea MVP-ului etapei din LNBM si LNBF. Pentru a evita comentariile la desemnarea MVP-ului, va anuntam ca la realizarea topului etapei se va tine cont astfel: randamentul * dificultatea jocului (la acest criteriu se acorda bonusuri substantiale pentru meciurile “tari”).

Jucatorul etapei a XXII-a din LNBM este ADRIAN GUTOAIA

Extrema ADRIAN GUTOAIA, de la CSU Asesoft Ploiesti, este declarat “jucatorul etapei a XXII-a din LNBM” in urma evolutiei sale deosebite din jocul castigat in fief-ul Energiei Rovinari, cu scorul de 95-74. Internationalul roman a avut o contributie decisiva la succesul obtinut de echipa pregatita de antrenorul Vladimir Arnautovic, GUTOAIA realizand in cele 39:18 minute de joc o linie statistica impresionanta: eficienta de 41 de unitati; randament de 1,051; 34 puncte marcate, 3x3, 7 recuperari, 8 pase decisive si 1 interceptie.
In cadrul aceleeasi etape, evolutii notabile au mai avut ZLATKO JOVANOVIC (40:00; eficienta de 27 de unitati; randament de 0,675; 29 p, 7x3, 1 rec, 6 pase, 2 int), de la BC Timisoara, in jocul castigat in fata U-Mobitelco BT Cluj-Napoca, cu scorul de 90-77, si extrema de forta TRAVIS BUREAU (20:36; eficienta de 42 de unitati; randament record pentru acest sezon de 2,000; 26 p, 3x3, 6 rec, 6 pase, 4 int, 1 cap), de la SCM U Craiova, in partida castigata la pas impotriva Concordiei Chiajna, cu scorul de 111-57.

Jucatoarea etapei a XXIII din LNBF este ENIKO LAZA

Coordonatoarea de joc ENIKO LAZA (ex-TARTA), de la CSM Satu Mare, este declarata “jucatoarea etapei a XXIII-a din LNBF” gratie evolutiei sale din jocul castigat pe teren propriu in fata BC Danzio Timisoara, cu scorul de 65-50. In cele 36:29 de minute de joc, LAZA a avut o contributie majora la succesul echipei gazda, bifand si o linie statistica deosebita: eficienta de 24 de unitati; randament de 0,666; 21 puncte marcate, 1x3, 4 rec, 3 pase decisive, 3 interceptii. In desemnarea distinctiei etapei s-a tinut cont in principal de randamentul obtinut si mai ales de importanta jocului.
Tot in runda XXIII, evolutii notabile au mai avut CHADIJAH WHITTINGTON (32:08; eficienta de 19 unitati; randament de 0,593; 21 p, 7 rec, 1 cap), de la CSU Alba Iulia, in partida castigata in fief-ul CSBT Alexandria, cu scorul de 60-51, CHRISSY GIVENS (35:29; eficienta de 33 de unitati; randament de 0,942; 18 p, 13 rec, 3 pase, 5 int) si PORCHE POOLE (29:04; eficienta de 28 de unitati; randament de 0,965; 23 p, 2x3, 3 rec, 9 pase, 4 int), ambele de la CSM Targoviste, in disputa castigata la pasa impotriva Olimpiei Brasov, cu scorul de 102-66, precum si DENISE FAIRBANKS (34:22; eficienta de 23 de unitati; randament de 0,676; 15 p, 9 rec, 1 int, 2 cap), de la Phoenix Galati, in intalnirea castigata in fief-ul Universitatii Cluj-Napoca, cu scorul de 69-56.