MONIQUE REID si CALLISTUS EZIUKWU, jucatorii etapei in LNBF si LNBM

Dupa mai multe sezoane in care Federatia Romana de Baschet a readus in prim-plan conceptul de "jucatorul etapei", traditia continua si in editia de campionat 2015-2016. Forul de specialitate din Romania ii va desemna dupa fiecare runda din Liga Nationala de Baschet pe cei mai buni jucatori, atat la masculin, cat si la feminin. Mentionam ca in analizele prezentate se va tine cont de randamentul sportivilor inregistrat statistic (randamentul = eficienta/minute jucate) in cadrul fiecarui meci, de victoria echipei in care a evoluat sportivul, de timpul petrecut pe parchet (minimum 20 de minute/joc), dar mai ales de gradul de dificultate al jocului respectiv, acest ultim criteriu fiind deosebit de important in desemnarea MVP-ului etapei din LNBM si LNBF. Pentru a evita comentariile la desemnarea MVP-ului, va anuntam ca la realizarea topului etapei se va tine cont astfel: randamentul x gradul de dificultate al jocului respectiv (la acest criteriu se acorda bonusuri substantiale pentru meciurile “tari” ale etapei).

Jucatorul etapei a X-a din LNBM este CALLISTUS ALEXANDER EZIUKWU

Baschetbalistul CALLISTUS ALEXANDER EZIUKWU, de la Energia Tg. Jiu, este declarat “Jucatorul etapei a X-a din LNBM” in urma evolutiei deosebite din derby-ul castigat in propriul fief in fata gruparii CSA Steaua CSM Eximbank, cu scorul de 79-76. Pivotul american a avut o contributie importanta la succesul echipei sale in derby-ul singurelor participante in cupele europene din LNBM, realizand o linie statistica deosebita in timpul celor 36:57 de minute petrecute pe terenul de joc: randament  de 0,810; eficienta de 30 de unitati; 19 puncte, 8 recuperari; 1 pasa decisiva, 4 interceptii si 2 capace.
In cadrul aceleeasi runde, evolutii notabile au mai avut ALHAJI MOHAMMED (26:49; randament de 1,111; eficienta de 30 de unitati; 24 p, 1x3, 4 rec, 9 pase, 1 int) si GORAN GAJOVIC (21:41; randament de 1,227; eficienta de 27 de unitati; 18 p, 5 rec, 3 pase, 4 int, 1 cap), ambii de la BC Mures Tg. Mures, in jocul castigat la pas in fata propriilor suporteri impotriva echipei Phoenix Galati, cu scorul de 109-79, SEAN BARNETTE (33:42; randament de 0,941; eficienta de 32 de unitati; 26 p, 12 rec, 1 pasa, 3 int) si SALIH NUHANOVIC (27:17; randament de 1,000; eficienta de 27 de unitati; 15 p, 9 rec, 2 pase, 1 int, 4 cap), ambii de la CSM CSU Oradea, in disputa castigata pe teren propriu in fata Gaz Metan Medias, cu scorul de 79-72, precum si ALEXANDER MLADENOVIC (28:11; randament de 0,857; eficienta de 24 de unitati; 13 p, 13 rec, 1 pasa, 1 int, 1 cap), de la BCM U Pitesti, in partida castigata pe teren propriu in fata echipei BC Timisoara, cu scorul de 69-57.

Jucatoarea etapei a XI-a din LNBF este MONIQUE REID

Baschetbalista MONIQUE REID, de la BC Universitatea Vasile Goldis ICIM Arad, este declarata “Jucatoarea etapei a XI-a din LNBF” datorita evolutiei sale deosebite din meciul castigat in propriul fief in fata Universitatii Cluj-Napoca, cu scorul de 67-50. Americanca a avut o contributie importanta la succesul echipei sale si a realizat o linie statistica foarte buna in cele 29:01 de minute petrecute pe parchet, bifand si un double-double: randament de 1,068; eficienta de 31 de unitati; 24 puncte, 17 rec, 1 cap.
In aceeasi etapa, evolutii notabile au mai avut si SONIA URSU (22:54; randament de 0,956; eficienta de 22 de unitati; 13 p, 8 rec, 7 pase, 2 int), de la CSU Alba Iulia, in meciul castigat lejer in deplasare impotriva gruparii CSM Satu Mare, cu scorul de 108-52, JANEESHA JEFFERY (32:18; randament de 0,781; eficienta de 25 de unitati; 12 p, 8 rec, 6 pase, 3 int, 2 cap), de la ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe, in meciul castigat la pas in fata CSBT Alexandria, cu scorul de 98-44, precum si JANAE SHARPE (32:39, randament de 0,666; eficienta de 22 de unitati; 20 p, 2 rec, 4 pase, 4 int, 1 cap), de la Olimpia CSU Brasov, in partida castigata clar in fief-ul campioanei CSM Targoviste, cu scorul de 81-62.