VIORELA VOICU si BRANKO CUIC, jucatorii etapei a VI-a

Dupa trei sezoane in care Federatia Romana de Baschet a readus in prim-plan conceptul de "jucatorul etapei", traditia va continua si in editia de campionat 2013-2014. Forul de specialitate din Romania ii va desemna dupa fiecare runda din Liga Nationala pe cei mai buni jucatori, atat la masculin, cat si la feminin. Mentionam ca in analizele prezentate se va tine cont de randamentul sportivilor inregistrat statistic (randamentul = eficienta/minute jucate) in cadrul fiecarui meci, de victoria echipei in care a evoluat sportivul, de timpul petrecut pe parchet (minimum 20 de minute/joc), dar mai ales de gradul de dificultate al jocului respectiv, acest ultim criteriu fiind deosebit de important in desemnarea MVP-ului etapei din LNBM si LNBF. Pentru a evita comentariile la desemnarea MVP-ului, va anuntam ca la realizarea topului etapei se va tine cont astfel: randamentul * dificultatea jocului (la acest criteriu se acorda bonusuri substantiale pentru meciurile “tari”).

Jucatorul etapei a VI-a din LNBM este BRANKO CUIC

Coordonatorul de joc BRANKO CUIC, de la U-Mobitelco BT Cluj-Napoca, este declarat “Jucatorul etapei a VI-a din LNBM” gratie evolutiei sale deosebite din derby-ul castigat in ultimele secunde pe terenul SCM U Craiova, cu scorul de 87-86. Baschetbalistul muntenegrean a avut o contributie decisiva la victoria echipei antrenate de Dorin Pintea, BRANKO CUIC acumuland in 39:26 de minute petrecute pe parchetul Salii Polivalente din Craiova o linie statistica impresionanta, in care a bifat si un double-double: eficienta de 33 de unitati; randament de 0,846; 23 p, 1x3, 15 rec, 2 pase, 2 int.
Tot in etapa a VI-a din LNBM s-au mai remarcat TITUS NICOARA (30:33; eficienta de 26 de unitati; randament de 0,838; 18 p, 12 rec, 1 pasa, 3 int), de la CSM Oradea, in partida castigata destul de clar pe terenul BCM U Pitesti, cu scorul de 80-65, GORAN MARTINIC (26:07; eficienta de 25 de unitati; randament de 0,961; 16 p, 4x3, 4 rec, 9 pase, 2 int), de la BC Mures Tg. Mures, in intalnirea castigata la pas in fata Concordiei Chiajna, cu scorul de 109-58, si MATIJA CESKOVIC (40:00; eficienta de 31 de unitati; randament de 0,775; 32 p, 5x3, 3 rec, 8 pase, 2 int), de la CSU Atlassib Sibiu, in jocul castigat detasat pe terenul BC Timba Timisoara, cu scorul de 89-62.

Jucatoarea etapei a VI-a din LNBF este VIORELA VOICU (ex-RUS)

Pivotul VIORELA VOICU, de la CSBT Alexandria, este declarata “Jucatoarea etapei a VI-a din LNBF” in urma evolutiei foarte bune din derby-ul castigat pe teren propriu in fata CSM Satu Mare, cu scorul de 64-56. Fosta internationala a reusit sa contribuie decisiv la victoria echipei pregatite de Madalin Piperea, VIORELA RUS-VOICU avand o linie statistica deosebita in 39:44 de minute cat a jucat, realizand si un double-double: eficienta de 36 de unitati; randament de 0,900; 23 p, 12 rec, 1 pasa, 4 int, 1 cap.
In cadrul aceleeasi runde, dar in jocuri dezechilibrate valoric, s-au mai remarcat DENISE FAIRBANKS (22:50; eficienta de 36 de unitati; randament de 1,565; 27 p, 13 rec, 6 pase, 2 int), de la Phoenix Galati, in jocul castigat clar in fata SCM Craiova, cu scorul de 102-60, JUDIT KAJDACSI (36:28; eficienta de 36 de unitati; randament de 1,000; 21 p, 23 rec, 1 pasa, 5 int), de la Universitatea Cluj-Napoca, in partida castigata in fata Nova Vita Tg. Mures, cu scorul de 65-52, JASMINE WATSON (33:35; eficienta de 30 de unitati; randament de 0,833; 20 p, 14 rec, 3 pase, 2 int, 2 cap), de la ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe, in intalnirea castigata la pas pe terenul BCM Danzio Timisoara, cu scorul de 92-51, si JENNA JOY SMITH (20:51; eficienta de 26 de unitati; randament de 1,238; 14 p, 10 rec, 1 pasa, 1 int), de la CSM Targoviste, in partida castigata pe terenul echipei Rapid, cu scorul de 91-54.