CHRISTOPHER WAYNE LEE este jucatorul etapei a IV-a din LNBM

Dupa trei sezoane in care Federatia Romana de Baschet a readus in prim-plan conceptul de "jucatorul etapei", traditia va continua si in editia de campionat 2013-2014. Forul de specialitate din Romania ii va desemna dupa fiecare runda din Liga Nationala pe cei mai buni jucatori, atat la masculin, cat si la feminin. Mentionam ca in analizele prezentate se va tine cont de randamentul sportivilor inregistrat statistic (randamentul = eficienta/minute jucate) in cadrul fiecarui meci, de victoria echipei in care a evoluat sportivul, de timpul petrecut pe parchet (minimum 20 de minute/joc), dar mai ales de gradul de dificultate al jocului respectiv, acest ultim criteriu fiind deosebit de important in desemnarea MVP-ului etapei din LNBM si LNBF. Pentru a evita comentariile la desemnarea MVP-ului, va anuntam ca la realizarea topului etapei se va tine cont astfel: randamentul * dificultatea jocului (la acest criteriu se acorda bonusuri substantiale pentru meciurile “tari”).

Jucatorul etapei a IV-a din LNBM este CHRISTOPHER WAYNE LEE

Pivotul CHRISTOPHER WAYNE LEE, de la CSU Atlassib Sibiu, este desemnat “Jucatorul etapei a IV-a din LNBM” in urma evolutiei deosebite din derby-ul castigat pe teren propriu in fata echipei U-Mobitelco BT Cluj-Napoca, cu scorul de 73-61. Prestatia baschetbalistului american a fost decisiva in obtinerea victoriei, Christopher Wayne Lee acumuland in 32:44 de minute petrecute pe teren o linie statistica deosebita, in care a bifat si un double-double: eficienta de 37 de unitati; cu un randament de 1,121; 15 puncte marcate, 15 recuperari, 4 pase decisive, 3 interceptii si 4 capace.
Tot in etapa a IV-a, s-au mai remarcat ALEXANDAR MLADENOVIC (28:45; eficienta de 25 de unitati; randament de 0,862; 20 p, 9 rec, 2 int, 3 cap) si GORAN MARTINIC (35:26; eficienta de 27 de unitati; randament de 0,771; 19 p, 1x3, 5 rec, 10 pase, 2 int), de la BC Mures Tg. Mures, in partida castigata pe teren propriu impotriva BC Timisoara, cu scorul de 91-87, BOGDAN POPESCU (34:50; eficienta de 27 de unitati; randament de 0,771; 24 p, 11 rec, 1 pasa, 1 int), de la SCM U Craiova, in derby-ul castigat in fata propriilor fani in fata CSM Oradea, cu scorul de 69-64, LOUIS DARBY Jr. (28:37; eficienta de 27 de unitati; randament de 0,931; 25 p, 3x3, 4 rec, 1 pasa, 1 int), de la Energia Rovinari, in jocul castigat pe terenul BC Timba Timisoara, cu scorul de 87-70, precum si tanarul baschetbalist roman VLAD NEGOITESCU (22:05; eficienta de 28 de unitati; randament 1,272; 12 p, 10 rec, 5 pase, 2 int, 1 cap), de la CSU Asesoft Ploiesti, in intalnirea castigata la pas in fata Concordiei Chiajna, cu scorul de 108-45.

Jucatoarea etapei a III-a din LNBF este LAURA BROOMFIELD

Pivotul LAURA BROOMFIELD, de la BC Univ. Vasile Goldis ICIM Arad, este desemnata “Jucatoarea etapei a III-a din LNBF” in urma evolutiei foarte bune din derby-ul castigat in deplasare pe terenul finalistei Cupei Romaniei, CSU Alba Iulia Iulia, cu scorul de 67-64. Baschetbalista de origine americana a acumulat o linie statistica impresionanta in 36:07 de minute cat a evoluat, bifand si un double-double: randament de 0,805; eficienta de 29 de unitati; 15 puncte marcate, 15 recuperari, 2 pase decisive si 2 interceptii. In acelasi joc s-a mai remarcat si DESTINY WILLIAMS, care a adunat in 33:51 de minute de joc o linie cu o eficienta de 25 de unitati si un randament de 0,735, dar si 21 puncte, 13 recuperari, 2 pase si 2 interceptii.
In cadrul aceleeasi etape, s-au mai remarcat KALIS LOYD (33:42; randament de 0,764; eficienta de 26 de unitati; 22 p, 4x3, 10 rec, 2 pase, 2 int), de la ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe, in jocul castigat la pas pe teren propriu in fata CSM Satu Mare, cu scorul de 87-59, si L’OREAL JOY PRICE (35:31; randament de 0,916; eficienta de 32 de unitati; 33 p, 7 rec, 5 pase, 2 int), de la Universitatea CSM Oradea, in jocul castigat in deplasare pe terenul Universitatii Cluj-Napoca, cu scorul de 74-68.