Ivan IVANOVIC, jucatorul etapei a II-a din LNBM

Dupa trei sezoane in care Federatia Romana de Baschet a readus in prim-plan conceptul de "jucatorul etapei", traditia va continua si in editia de campionat 2013-2014. Forul de specialitate din Romania ii va desemna dupa fiecare runda din Liga Nationala pe cei mai buni jucatori, atat la masculin, cat si la feminin. Mentionam ca in analizele prezentate se va tine cont de randamentul sportivilor inregistrat statistic (randamentul = eficienta/minute jucate) in cadrul fiecarui meci, de victoria echipei in care a evoluat sportivul, de timpul petrecut pe parchet (minimum 20 de minute/joc), dar mai ales de gradul de dificultate al jocului respectiv, acest ultim criteriu fiind deosebit de important in desemnarea MVP-ului etapei din LNBM si LNBF. Pentru a evita comentariile la desemnarea MVP-ului, va anuntam ca la realizarea topului etapei se va tine cont astfel: randamentul * dificultatea jocului (la acest criteriu se acorda bonusuri substantiale pentru meciurile “tari”).

Jucatorul etapei a II-a din LNBM este IVAN IVANOVIC

Extrema de fortaIVAN IVANOVIC, de la BC Mures Tg. Mures, este desemnat “Jucatorul etapei a II-a din LNBM” in urma evolutiei deosebite din jocul castigat de noul sau team impotriva fostei sale echipe, Gaz Metan Medias, cu scorul de 89-80. Prestatia baschetbalistului muntenegrean a fost decisiva in obtinerea victoriei intr-un adevarat derby, care a tinut capul de afis al etapei, Ivan Ivanovic acumuland in 35:47 de minute petrecute pe teren o linie statistica impresionanta, in care a bifat si un double-double: eficienta de 30 de unitati; cu un randament de 0,833; 26 de puncte marcate, 4x3, 13 recuperari, 1 pasa decisiva.
Tot in etapa a II-a, s-au mai remarcat BORIS LALOVIC (randament de 1,166 in 30:17; 26 p, 10 rec) de la U-Mobitelco BT Cluj-Napoca, in jocul castigat in dauna Energiei Rovinari, cu scorul de 99-85, si DANIEL DILLON (randament de 0,774 in 30:42; 21 p, 5 rec, 5 pase), de la CSM Oradea, in disputa de pe terenul CSU Atlassib Sibiu, castigata cu scorul de 91-74.

Jucatoarea etapei a I-a din LNBF este FLORINA DIACONU

Coordonatoarea de joc FLORINA DIACONU, de la Rapid Bucuresti, este desemnata “Jucatoarea etapei inaugurale din LNBF” in urma evolutiei sale fantastice din jocul castigat pe terenul Phoenix Galati, cu scorul de 80-70. Fosta internationala Florina Diaconu a avut o linie statistica impresionanta in cele 40 de minute cat a evoluat: randament de 0,825; eficienta de 33 de unitati; 33 de puncte marcate, 1x3, 4 recuperari, 7 pase decisive, 1 interceptie.
In cadrul aceleeasi etape, dar in jocuri mult mai dezechilibrate valoric, in care s-au inregistrat diferente mari de scor, s-au mai remarcat LAURA BROOMFIELD (24:05; randament 1,208; 19 p, 9 rec), de la BC UVG ICIM Arad, in jocul castigat pe terenul Univeristatii Cluj-Napoca, cu scorul de 77-51, KALIS LOYD (23:43; randament de 1,458; 29 p, 3x3, 6 int), de la BC Sepsi SIC Sf. Gheorghe, in disputa castigata la pas in fata SCM Craiova, cu scorul de 125-43, BRITNEY CIMONE JONES (26:18; randament de 1,461; 26 p, 5x3, 8 pase, 6 int), de la CSM Targoviste, in partida castigata lejer in fata Nova Vita Tg. Mures, cu scorul de 111-28, si TIFFANY BROWN (25:03; randament de 1,040; 18 p, 3x3, 8 pase decisive), de la CSU Alba Iulia, in jocul castigat clar pe terenul BCM Danzio Timisoara, cu scorul de 100-37.