Noah Dahlman si Carla Bartee, jucatorii etapei in LNBM si LNBF

Dupa mai multe sezoane in care Federatia Romana de Baschet a readus in prim-plan conceptul de "jucatorul etapei", traditia continua si in editia de campionat 2015-2016. Forul de specialitate din Romania ii va desemna dupa fiecare runda din Liga Nationala de Baschet pe cei mai buni jucatori, atat la masculin, cat si la feminin. Mentionam ca in analizele prezentate se va tine cont de randamentul sportivilor inregistrat statistic (randamentul = eficienta/minute jucate) in cadrul fiecarui meci, de victoria echipei in care a evoluat sportivul, de timpul petrecut pe parchet (minimum 20 de minute/joc), dar mai ales de gradul de dificultate al jocului respectiv, acest ultim criteriu fiind deosebit de important in desemnarea MVP-ului etapei din LNBM si LNBF. Pentru a evita comentariile la desemnarea MVP-ului, va anuntam ca la realizarea topului etapei se va tine cont astfel: randamentul x gradul de dificultate al jocului respectiv (la acest criteriu se acorda bonusuri substantiale pentru meciurile “tari” ale etapei).

Jucatorul etapei a VI-a din LNBM este NOAH JAMES DAHLMAN

Baschetbalistul NOAH JAMES DAHLMAN, de la Dinamo Bucuresti, este declarat “Jucatorul etapei a VI-a din LNBM” in urma evolutiei deosebite din meciul castigat pe teren propriu impotriva gruparii SCM U Craiova, cu scorul de 83-71. Pivotul american a avut o contributie importanta la succesul echipei sale, realizand o linie statistica impresionanta in timpul celor 26:54 de minute petrecute pe terenul de joc, bifand si un “double-double”: randament  de 1,333; eficienta de 36 de unitati; 24 puncte, 13 recuperari; 4 pase decisive si 3 interceptii.
In cadrul aceleeasi runde, evolutii notabile au mai avut LAWRENCE GILBERT (30:45; randament de 0,838; eficienta de 26 de unitati; 22 p, 4x3, 5 rec, 2 pase, 1 cap) si KEVIN HARDY (33:16; randament de 0,848; eficienta de 28 de unitati; 16 p, 9 rec, 4 pase, 3 int), ambii de la CSU Atlassib Sibiu, in jocul castigat in fata propriilor suporteri impotriva echipei Energia Tg. Jiu, precum si IVAN ZIGERANOVIC (26:37; randament de 0,777; eficienta de 21 de unitati; 17 p, 6 rec, 1 pasa, 1 int), de la U-Banca Transilvania Cluj-Napoca, in partida castigate in deplasare pe terenul echipei BC Timisoara, cu scorul de 77-67.

Jucatoarea etapei a VII-a din LNBF este CARLA DONETTE BARTEE

Baschetbalista CARLA DONETTE BARTEE, de la Olimpia CSU Brasov, este declarata “Jucatoarea etapei a VII-a din LNBF” datorita evolutiei sale deosebite din partida castigata in fief-ul gruparii BCM Danzio Timisoara, cu scorul de 72-61. Americanca a avut o contributie majora la succesul echipei sale, realizand o linie statistica impresionanta in cele 39:01 minute petrecute pe parchetul salii din Timisoara, in care a bifat si un “double-double”: randament de 0,948; eficienta de 37 de unitati; 25 puncte, 2x3, 19 rec, 2 pase, 1 int.
In aceeasi etapa, evolutii notabile au mai avut si JANEESHA JEFFERY (27:27; ranadament de 1,592; eficienta de 43 de unitati; 22 p, 2x3, 8 rec, 10 pase, 8 int, 2 cap), de la ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe, in jocul castigat la pas in fata echipei Rapid, cu scorul de 125-26, SHWANTA DYER (24:56; randament 1,320; eficienta de 33 de unitati; 26 p, 9 rec, 4 pase, 1 int) si MONIQUE REID (23:11; randament de 1,260; eficienta de 29 de unitati; 19 p, 8 rec, 6 pase, 2 int), ambele de la BC UVG ICIM Arad, in partida castigata lejer pe terenul echipei CSM Satu Mare, cu scorul de 97-38, LARISA TOMA (30:23; randament de 0,766; eficienta de 23 de unitati; 13 p, 8 rec, 2 pase, 6 int, 1 cap), de la CSM Targoviste, in meciul castigat in deplasare in fief-ul gruparii Phoenix Galati, cu scorul de 61-67, precum si MARIAH KING (30:13, randament de 0,566; eficienta de 17 unitati; 18 p, 1x3, 3 rec, 4 int), de la CSU Alba Iulia, in derby-ul castigat in fata Universitatii Cluj-Napoca, cu scorul de 59-52.