TRAVIS WATSON, jucatorul etapei a IX-a din LNBM

Dupa patru sezoane in care Federatia Romana de Baschet a readus in prim-plan conceptul de "jucatorul etapei", traditia continua si in editia de campionat 2014-2015. Forul de specialitate din Romania ii va desemna dupa fiecare runda din Liga Nationala de Baschet pe cei mai buni jucatori, atat la masculin, cat si la feminin. Mentionam ca in analizele prezentate se va tine cont de randamentul sportivilor inregistrat statistic (randamentul = eficienta/minute jucate) in cadrul fiecarui meci, de victoria echipei in care a evoluat sportivul, de timpul petrecut pe parchet (minimum 20 de minute/joc), dar mai ales de gradul de dificultate al jocului respectiv, acest ultim criteriu fiind deosebit de important in desemnarea MVP-ului etapei din LNBM si LNBF. Pentru a evita comentariile la desemnarea MVP-ului, va anuntam ca la realizarea topului etapei se va tine cont astfel: randamentul x gradul de dificultate al jocului respectiv (la acest criteriu se acorda bonusuri substantiale pentru meciurile “tari” ale etapei).

Jucatorul etapei a IX-a din LNBM este TRAVIS WATSON

Extrema de forta TRAVIS WATSON, de la CSA Steaua CSM Eximbank Bucuresti, este declarat “Jucatorul etapei a IX-a din LNBM”, dupa evolutia deosebita pe care a avut-o in derby-ul castigat in propriul fief in fata detinatoarei Cupei Romaniei, Energia Tg. Jiu, cu scorul de 88-84. Baschetbalistul american a avut o contributie majora la victoria echipei sale, acumuland in 32:31 de minute petrecute pe parchet o linie statistica foarte buna, in care a bifat si un “double-double”: randament de 1,030; eficienta de 34 de unitati; 20 puncte, 14 recuperari, 2 pase decisive, 3 interceptii si 2 capace.
In aceeasi runda, evolutii deosebite au mai avut Jr. RONALD LOVELL ROSS (34:35; randament de 1,057; eficienta de 37 de unitati; 31 puncte, 2x3, 4 recuperari, 7 pase, 1 interceptie, 1 capac), de la BCM U Pitesti, in meciul castigat la pas pe teren propriu in fata Universitatii Cluj-Napoca, cu scorul de 91-70, precum si CHRISTOPHER WAYNE LEE (36:23; randament de 0,750; eficienta de 27 de unitati; 17 puncte, 15 recuperari, 3 pase) si MILOS BOJOVIC (39:29; randament de 0,666; eficienta de 26 de unitati; 26 puncte, 1x3, 4 recuperari, 4 pase, 1 interceptie), ambii de la CSU Atlassib Sibiu, in partida castigata in fata BC Mures Tg. Mures, cu scorul de 91-78.

Jucatoarea etapei a XIII-a din LNBF este CHRISSY GIVENS

Extrema CHRISSY GIVENS, de la CSM Targoviste, este declarata “Jucatoarea etapei a XIII-a din LNBF”, in urma prestatiei senzationale din partida castigata clar pe teren propriu in fata BCM Danzio Timisoara, cu scorul de 80-39. Baschetbalista de origine americana a avut o contributie importanta la succesul echipei pregatita de antrenorul Dan Fleseriu, adunand in 27:25 de minute jucate o linie statistica foarte buna: randament de 1,148; eficienta de 31 de unitati; 21 puncte, 6 recuperari, 5 pase decisive si 6 interceptii.
In cadrul aceleeasi runde, evolutii deosebite au mai avut ROMINA FILIPS (24:06; randament de 1,166; eficienta de 28 de unitati; 19 puncte, 6 recuperari, 6 pase, 2 interceptii si 2 capace) si CHELSEY LEE (28:07; randament de 1,000; eficienta de 28 de unitati; 19 puncte, 16 recuperari, 5 interceptii si 2 capace), ambele de la Phoenix Galati, in jocul castigat la pas pe terenul U CSM Oradea, cu scorul de 95-70, OGOWUMI AGUNBIADE (33:41; randament de 1,000; eficienta de 34 de unitati; 24 puncte, 1x3, 14 recuperari, 7 pase, 3 interceptii si 1 capac), de la CSU Alba Iulia, in partida castigata clar pe teren propriu in fata SCM U Craiova, cu scorul de 101-56, TOCCARA RENEE ROSS (30:00; randament de 1,000; eficienta de 30 de unitati; 23 puncte, 10 recuperari, 3 pase), de la CSM Satu Mare, in meciul castigat clar in propriul fief in fata Nova Vita Tg. Mures, cu scorul de 92-68, dar si BRITNEY CIMONE JONES (39:04; randament de 0,769; eficienta de 30 de unitati; 30 puncte, 2x3, 2 recuperari, 12 pase, 1 interceptie), de la Olimpia Brasov, in disputa castigata in propriul fief in fata CSBT Alexandria, cu scorul de 89-76.