Acvilele s-au clasat pe locul sase la Jocurile Francofoniei 2017

Reprezenativa feminina a Romaniei a obtinut locul sase la cea de-a VIII-a editie a Jocurilor Francofoniei, intreceri care au fost gazduite de Abidjan (Coasta de Fildes), dupa ce tricolorele au cedat in ultimul joc de clasament in fata selectionatei similare a Mali, cu scorul de 69-74. In jocul precedent din grupa valorica 5-8, baschetbalistele noastre pregatite de antrenorii Dragan Petricevic si Milan Medvedj au reusit sa treaca de reprezentativa tarii gazda, detinatoarea trofeului, cu scorul de 53-40.

Nationala feminina a Romaniei, avand in componenta jucatoare sub 25 de ani, si-a incheiat vineri dupa-amiaza evolutiile din cadrul celei de-a VIII-a editii a Jocurilor Francofoniei, cedand in meciul pentru locurile 5-6 in fata selectionatei Mali, cu scorul de 69-74. Astfel, cu trei victorii si trei infrangeri la activ, “Acvilele” s-au clasat pe pozitia a sasea in clasamentul Jocurilor Francofoniei 2017, intreceri care au adunat la start 16 echipe nationale. Dupa ce au reusit sa treaca de prima faza a competitiei si s-au calificat in sferturile de finala de pe locul secund in Grupa A, tinerele tricolore pregatite de antrenorii Dragan Petricevic si Milan Medvedj au dat ochi cu puternica nationala a Frantei, cedand in lupta pentru un loc in semifinale, cu 43-74. In urma esecului din confruntarea cu Franta, reprezentativa Romaniei a intrat in grupa valorica 5-8 si a intalnit in primul joc nationala tarii gazda, Coasta de Fildes, detinatoarea trofeului editiei din 2013. Bazandu-se pe forma deosebita a fundasilor Ghizila, Ferariu si Ursu, nationala noastra a inregistrat a treia victorie din cadrul turneului de la Abidjan, reusind sa treaca de gazde cu scorul de 53-40. Vineri, in ultima disputa pentru locurile din clasamentul final, Romania a intalnit Mali, invingatoarea urmand sa ocupe locul 5. Dupa un prim sfert echilibrat si presarat cu multe ratari si erori individuale, "Acvilele" au fortat mai mult si au preluat intiativa, ajungand la mijlocul celei de-al doilea sfert sa conduca la o diferenta de 11 puncte, scor 18-7. A urmat o riposta ferma din partea adversarele noastre, care s-au instalat la carma jocului si s-au apropiat pana la un ecart de doua puncte la intrarea la vestiare, scorul de la pauza fiind favorabil Romaniei, cu 27-25. La reluare, Mali preia definitiv initiativa si se distanteaza pe tabela pana la o diferenta de 15 puncte la mijlocul ultimului sfert, scor 55-70 in min. 36. Revirimentul spectaculos al nationalei noastre, care a reusit sa reduca simtitor diferenta de pe tabela prin reusitele parafate de Dumitrache, Ursu si Lenart, n-a fost suficient, insa, iar fluierul final a consemnat victoria selectionatei Mali, cu 74-69. In meciul pentru locurile 7-8, Coasta de Fildes a spulberat Guineea, cu scorul de 80-34.
Mai jos va prezentam statisticile oficiale ale ultimelor trei partide disputate de tricolore in faza secunda a intrecerilor de la Abidjan:

MALI – ROMANIA 74-69 (5-9, 20-18, 30-19, 19-23)
Punctele reprezentativei tricolore au fost marcate de URSU (18 p, 2x3, 2 rec, 2 pase, 3 int), ARDELEAN (14 p, 1x3, 2 rec, 3 pase, 2 int), DUMITRACHE (12 p, 3x3, 3 rec, 1 pasa, 1 int), NEAGU (7 p, 9 rec), GHIZILA (7 p, 3 rec, 1 pasa), LENART (4 p, 5 rec), MORARU (3 p), FERARIU (2 p, 3 rec, 2 pase, 1 int), PODAR (2 p, 1 rec, 2 pase). A mai evoluat KELEMEN (2 rec, 1 int). De la invingatoare s-a remarcat N’DIAYE (18 p, 1x3, 6 pase, 4 int).

ROMANIA – COASTA DE FILDES 53-40 (19-7, 9-14, 13-12, 12-7)
Punctele nationalei noastre tricolore au fost marcate de GHIZILA (14 p, 3x3, 2 rec, 1 pasa, 1 cap), FERARIU (12 p, 1x3, 6 rec, 1 pasa, 2 int), URSU (10 p, 2x3, 7 rec, 5 pase, 5 int), LENART (6 p, 5 rec, 1 int), ARDELEAN (6 p, 4 rec, 1 pasa, 1 int), NEAGU (5 p, 5 rec, 2 pase). Au mai evoluat MORARU, DUMITRACHE (1 rec, 1 pasa) si PODAR (1 rec, 1 pasa). De la adversare s-a remarcat KAMAKE (14 p, 1x3, 1 pasa, 2 int).

FRANTA – ROMANIA 74-43 (19-8, 15-8, 20-15, 20-12)
Punctele echipei noastre au fost marcate de LENART (11 p, 6 rec), KELEMEN (6 p, 1x3, 4 rec, 1 pasa), DUMITRACHE (6 p, 2x3, 1 int), URSU (6 p, 8 rec, 2 int), FERARIU (4 p, 3 rec, 1 pasa, 1 int), NEAGU (4 p, 2 rec,1 int), GHIZILA (3 p, 3 rec, 4 pase, 2 int), ARDELEAN (3 p, 1x3, 1 int). Au mai evoluat MORARU, LOVASZ si PODAR (2 int). De la invingatoare s-a remarcat BADIANE (12 p, 4 rec, 1 pasa, 2 int).

Mai multe detalii despre turneul de baschet feminin din cadrul Jocurilor Francofoniei din Coasta de Fildes pe - http://jdf2017.microplustiming.com/index.php?s=Q2F0ZWdvcmlhVW5pY2FHZXN0aW9uZVRhYignQ0xBU1NJRklDSEUnKTsgbG9hZENsYXNzaWZpY2hlKCdBU0YnLCAnMScsICdiYXNrZXQnLCAnMScsICcxJywgdHJ1ZSwgdHJ1ZSk7&sport=basket