Anna Pocek crede ca Muntenegru va fi protagonista Eurobasket Women 2015

Cariera europeana a Annei Pocek este marcata de Eurobasket. In 2011, Muntenegru se califica pentru prima oara la turneul final continental si putini se asteptau ca „Rosiile” sa devina surpriza competitiei. Miodrag Baletic, antrenorul principal al echipei de atunci, a introdus-o in teren, in minutul 4 al meciului de debut contra Poloniei, tara gazda, pe Anna Turcinovic, care avea 17 ani. Pivotul de 1,90 a jucat 11 minute, a marcat 2 puncte si a recuperat o minge in victoria senzationala obtinuta de outsidere, cu scorul de 73-60. A urmat un nou succes teribil, 66-57 cu Spania, in care Anna a adunat 20 de minute, 11 puncte si 5 recuperari. Seria victorioasa a continuat cu o noua prestatie excelenta a tinerei din Muntenegru, care a adunat 12 puncte si 8 recuperari in partida cu Germania, scor 76-64, rezultat care a adus debutantei la Eurobasket Women primul loc in grupa. In faza a doua a competitiei continentale „Crvene” au facut spectacol, 81-60 impotriva Croatiei, 73-68 cu Franta si 74-70 cu Letonia, obtinand prima pozitie si in grupa F si fiind singura formatie fara infrangere din turneu! In sferturi, desi aveau cifre si moral excelente, Ana Turcinovic si compania s-au pierdut si au cedat in fata redutabilei reprezentative a Turciei, 44-56, iar in clasamentul final au terminat pe locul 6. „Singurul meci slab l-am facut in sferturi. Acum avem experienta necesara sa ajungem la medalii” spune Momir Milatovic, actualul antrenor principal, care are la dispozitie pentru intrecerea europeana din acest an opt dintre baschetbalistele care au jucat atunci: Iva Perovanovic(16,4 p, 7,8 rec), Jelena Dubljevic (14 p, 7 rec, 3,6 pase), Jelena Skerovic (10 p, 5 rec, 3 pase), Snezana Aleksic, Milica Jovanovic, Natasa Popovic, Milka Bjelica si Anna Turcinovic, acum Anna Pocek, prin casatorie. In cei patru ani care s-au scurs de atunci, Anna a schimbat trei echipe de club, Elizur Ramla, Faenza si Antakya (cu care a jucat in optimile Eurocup 2012-13), dupa care a intrerupt sportul de performanta pentru a deveni mama. A revenit in 2014 la USK Praga si a terminat sezonul imbracand tricoul echipei franceze Union Hainaut. A ajuns plina de optimism in cantonamentul de pregatire al nationalei: „Ne-am promis una celeilalte, atunci cand am facut primul antrenament, ca vom da totul pentru a deveni protagonistele acestui Campionat European!” Si chiar daca Muntenegru a pierdut trei din cele 4 amicale jucate pana acum (66-73 cu Serbia, 57-68 si 67-69 cu Rusia), Anna nu este deloc ingrijorata. „Am jucat fara Jelena Dubljevic, care este motorul echipei. Suntem la startul pregatirilor, avem timp sa ne punem la punct, o sa aratam cu totul altfel la finalul lunii mai”, a subliniat plina de optimism Anna Pocek.
„Ro?iile” vor pleca in orasul croat Slavonski Brod, unde vor juca sambata si duminica urmatoarele doua partide de pregatire impotriva nationalei tarii gazda.