Azebaijan vs. Romania 74-56, in penultimul meci din preliminariile EuroBasket

Reprezentativa masculina de baschet a Romaniei a cedat, in aceasta seara, in fata selectionatei similare a Azerbaijan, cu 56-74 (13-21, 20-12, 6-27, 17-14), intr-un meci gazduit de Palatul Sporturilor din Baku. Dupa un debut ezitant, in care gazdele s-au desprins repede pe tabela de marcaj la 11-3, tricolorii pregatiti de Joh Carl Neumann au echilibrat situatia si chiar au preluat conducerea in finalul sfertului al doilea, gratie unui joc deosebit al “veteranului” Dumitrescu (19 p, 5x3), sprijinit de Capusan (10 p), Jucan (12 p) si Paul Mihail (7 p). Desi puteau intra in avantaj la vestiare, baschetbalistii nostri au fost egalati in ultima faza de joc, astfel ca scorul inregistrat la pauza a fost de 33-33. La reluare, tricolorii par legati de maini si de picioare in ambele faze, iar americanul naturalizat de azeri, Spencer Nelson (28 p, 16 rec), puncteaza necrutator si face ca scorul sa capete proportii, 53-33! Dupa doua time-out-uri solicitate de banca noastra, romanii revin in joc, cu o defensiva mult mai mobila si un atac ceva mai organizat, dar diferenta se mentine pina in ultimele minute. Scor final, 74-56 pentru gazde, success care urca Azerbaijan pe prima pozitie in topul intermediar al Grupei A (aseara tarziu s-a jucat la Tirana si Albania – Suedia).

Mihai Silvasan 2 p, 5 rec, 2 int

Miercuri, 24.08.2011, de la ora 17.30, Sala Sporturilor din Cluj-Napoca va gazdui ultima confruntare a tricolorilor din actual acampanie europeana: Romania vs. Belarus.

======================================================================

Romania versus Albania 79-78 (Poze - Actualizat)

Intr-o arena bucurestean arhiplina cu spectatori dornici sa revada la lucru nationala de seniori a Romaniei, reprezentativa tricolora a castigat cu mult noroc confruntarea cu Albania, cu scorul 79-78 (20-16; 21-23; 23-18; 15-21). Meciul interzis cardiacilor a avut toate ingredientele unui duel total, rasturnarile spectaculoase de situatie, slam-dunk-urile devastatoare sau aruncarile de trei puncte nelipsind din arsenalul celor doua echipe.
Dornice de revansa dupa ultimele meciuri disputate in preliminarii, atat Albania cat si Romania au jucat cu garda jos cu gandul doar la victorie.  Jucatorii pregatiti de americanul Carl John Neumann au avut un sfert trei foarte bun, in care s-au distantat pe tabela de marcaj, dar greselile din ultimele zece minute le-au permis adversarilor sa reintre in joc. Cu 1.5 secunde inainte de final, albanezul Eni Kuca, fiul antrenorului echipei oaspete, are sansa de a stabili invingatoare, dar rateaza cele doua libere, aruncand tribunele in aer dupa ce Andrei Capusan a recuperat impreial, iar fluierul final a stabilit invingatoarea: Romania - Albania, 79-78

A mai evoluat: Cristian Jakab.

Tot aseara, Belarus a invins Azerbaijan cu scorul 87-74. Cu doua etape inainte de finalul preliminariilor iata clasamentul Grupei B: