BC Universitatea Vasile Goldis ICIM Arad a devenit lider si in CEWL

Campioana en-titre a baschetului feminin si detinatoare a trofeului Ligii Europei Centrale, BC BC Universitatea Vasile Goldis ICIM Arad pare de neoprit in actualul sezon, gruparea pregatita de Jose Araujo si Dan Moraru inregistrand, miercuri seara, o noua victorie in CEWL, dupa ce a trecut la pas de echipa slovaca Piestanske Cajky, cu scorul de 85-56 (24-18, 24-7, 18-16, 19-15).

Sala Sporturilor din Arad a gazduit, miercuri seara, o noua disputa europeana a echipei locale BC Universitatea Vasile Goldis ICIM, fanii venind din nou in numar mare sa-si sustina favoritele. Si nu au avut ce regreta, deoarece la final baschetbalistele aradence au bifat cea de-a 13-a victorie consecutiva din tot atatea jocuri disputate in actualul sezon in LNBF si CEWL.
Dupa un debut neconvingator, in care gazdelor le-a lipsit concentrarea atat in atac, cat mai ales in aparare, oaspetele pareau ca vor realiza o mare surpriza, distantandu-se pe tabela la 18-12 in minutul 5! A fost momentul in care Jose Araujo si-a “trezit” elevele si aradencele au inceput sa straluceasca, declansand un adevarat galop de sanatate. De altfel, in urmatoarele zece minute, scorul a devenit 40-18 pentru gazde iar balanta victoriei era inclinata decisiv in favoarea campioanei Romaniei. La pauza, scorul a fost 48-25 si ecuatia invingatoarei era deja rezolvata, spre bucuria fanilor care s-au aflat din nou la inaltime. De altfel, dominarea copioasa a gazdelor a continuat si dupa ce echipele au revenit de la vestiare, astfel ca fluierul final al arbitrilor a consemnat pe tabela un succes zdrobitor. Scor final 85-56 si BC Universitatea Vasile Goldis ICIM Arad a devenit lider si in CEWL.
Conform datelor oficiale, pentru gazde au punctat COSBY (23 p), RHOADS (18 p), WILLIAMS (16 p, 15 rec), ENGELMAN (9 p), BROOMFIELD (8 p, 10 rec), MILOVANOVIC (6 p) si BORIGA (5 p).
La finalul partidei, Monica Engelman a declarat: Nu cred ca este un secret in obtinerea acestor succese. Muncim mult la antrenamente, am ramas modeste si ne vedem de treaba. Avem o echipa buna, ne intelegm bine intre noi si la antrenamente, meciuri, dar si in afara salii. Asta se vede in rezultate. Nu ne gandim la faptul ca am putea sa ne pastram invincibilitatea la finalul anului. Luam fiecare meci pe rand si incercam sa castigam si la final sa ne atingem obiectivele.

Clasamentul si programul CEWL

In urma acestui rezultat, inaintea jocului din aceasta seara dintre Flying Foxes Viena si CSU Alba Iulia, iata cum arata clasamentul CEWL: