BC UVG ICIM Arad a debutat in forta in grupele CEWL

Detinatoarea Cupei Romaniei, BC Universitatea Vasile Goldis ICIM Arad, a inceput cu dreptul noua campanie din Liga Europei Centrale, baschetbalistele pregatite de antrenorul Jose Araujo reusind, joi seara, sa se impuna pe terenul campioanei Austriei, Flying Foxes SVS Post Viena, cu scorul de 73-59 (18-15, 27-15, 14-20, 14-9), intr-un meci contand pentru etapa inaugurala din Grupa B a CEWL.

Prezenta pentru al patrulea sezon consecutiv la startul Ligii Europei Centrale, intrecere pe care a si castigat-o de doua ori, in 2011 si 2013, BC Universitatea Vasile Goldis ICIM Arad a debutat in forta, joi seara, in grupele CEWL. Si, desi a evoluat in meciul inaugural din Grupa B pe terenul campioanei Austriei, reprezentanta LNBF a dispus de Flying Foxes SVS Post Viena, cu scorul de 73-59, la captul unui joc dominat autoritar de echipa pregatita de antrenorul portughez Jose Araujo. De altfel, a fost o partida fara istoric, in care detinatoarea Cupei Romaniei a fortat victoria de la primele actiuni si a reusit sa intre la vestiare dupa doua sferturi pe care le-a controlat in totalitate cu un avans consistent: 45-30! A urmat un al treilea sfert in care campiona Austriei a avut o mica tresarire de orgoliu, dar ultimele zece minute au apartinut din nou aradencelor, astfel ca finalul partidei a consemnat un prim succes in actualul sezon al CEWL in dreptul BC UVG ICIM Arad, cu scorul de 73-59.
Conform datelor statistice, punctele victoriei aradene au fost realizate de BROOMFIELD (20 p, 15 rec, 2 pase, 4 int, 1 cap), PLOUFFE (16 p, 12 rec, 3 pase, 1 int), SIMMONS (14 p, 4x3, 9 rec, 5 pase, 4 int, 1 cap), BROSOVSZKY-BORIGA (8 p, 2x3, 3 rec, 3 pase, 1 int), MILOVANOVIC (8 p, 2x3, 6 rec, 2 pase, 1 int), ENGELMAN (6 p, 2 rec, 1 int), CRACIUN (1 p, 2 pase). A mai evoluat MERCEA. De la gazde s-a remarcat CHRISTOFFERSON (20 p, 1x3, 11 rec, 1 pas, 2 int).

In urma acestui rezultat, iata cum arata clasamentul Grupei B:
1. SBS Ostrava – 3 puncte (1 victorie, 1 infrangere)
2. Valosun KB Brno – 2 puncte (1 victorie)
3. UVG ICIM Arad – 2 puncte (1 victorie)
4. Flying Foxes SVS Post Viena – 2 puncte (2 infrangeri)
5. Piestanske Cajky – 0 puncte

Conform calendarului competitional prezentat de CEWL, iata care este programul meciurilor pe care cele doua reprezentante ale LNBF, CSU Alba Iulia si BC UVG ICIM Arad, le mai au de disputat in grupele Ligii Europei Centrale: