BC UVG ICIM Arad s-a impus in derby-ul CEWL

Detinatoarea trofeului CEWL, BC Universitatea Vasile Goldis ICIM Arad, a reusit, miercuri seara, sa obtinea cea de-a doua victorie din cadrul fazei preliminare a Ligii Europei Centrale, echipa pregatita de antrenorii Jose Araujo si Dan Moraru impunandu-se pe terenul CSU Alba Iulia, cu scorul de 75-72 (23-15, 22-25, 12-15, 18-17), la capatul unui joc spectaculos, in care finalul a fost pe muchie de cutit.

Sala de sport a Universitatii “1 decembrie 1918” din Alba Iulia a gazduit, miercuri seara, derby-ul Ligii Europei Centrale, echipa locala CSU primind replica detinatioarei trofeului CEWL, BC UVG ICIM Arad. Avand un avantaj moral din sezonul regular al LNBF, cand s-au impus pe terenul rivalei cu scorul de 67-64, aradencele au debutat in forta jocul si s-au distantat rapid pe tabela, spre disperarea antrenorului Miroslav Popov, care incerca sa imprime elevelor sale un ritm mult mai alert. Astfel, dupa primul sfert, liderul neinvins al campionatului intern conducea cu 23-15 si nu parea deloc dispus sa se lase impresionat de micuta si galagioasa galerie a gazdelor. Puternic motivate de public si mustruluite de antrenorul Miroslav Popov, baschetbalistele din Alba Iulia forteaza mai mult in sfertul al doilea si reusesc sa mai dimuneze din diferenta, intrand la vestiare la scorul de 40-45. La reluare, gazdele continua sa domine pe teren si sa reduca din handicap, Cadjo si Reed reusind sa aduca scorul in finalul celui de-al treilea sfert pana la 55-57. Echilibrul dintre cele doua mari rivale se oglindeste pe terenul de joc in ultimele zece minute iar gazdele reusesc cu doua minute inainte de final sa preia conducerea pe tabela, scor 70-66! Engelman si Broomfield riposteaza prompt si egaleaza situatia, inepuizabila Monika Boriga iese la rampa inca o data si puncteaza cu o aruncare de 3 puncte, astfel ca finalul a fost de infarct. Din pacate pentru gazde, Tiffany Brown rateaza egalarea in ultimele secunde iar fluierul arbitrilor consemneaza o noua victorie pentru BC Universitatea Vasile GoldisICIM Arad. Scor final 75-72 si aradencele urca pe pozitia secunda, in vreme ce CSU Alba Iulia se mentine in fotoliul de lider al CEWL, avand un joc mai mult disputat decat principala rivala.
Conform datelor oficiale oferite pe “live-score” de site-ul nostru, iata marcatoarele celor doua echipe:
CSU Alba Iulia – CADJO (17 p, 3x3, 1 pasa, 2 int), REED (15 p, 1x3, 7 rec, 2 pase, 1 int), BROWN (11 p, 1x3, 4 rec, 5 pase, 2 int), TOMA (9 p, 2 rec, 1 pasa, 2 int, 2 cap), PARAU (8 p, 1x3, 3 pase, 2 int), NAGY (3 p, 2 rec), WHITTINGTON (3 p, 6 rec, 5 pase, 2 int), UIUIU (2 p, 2 rec), SALLEY (2 p, 4 rec, 2 pase, 2 int), VUJOJE (2 p, 1 rec, 1 pasa).
BC UVG ICIM Arad – ENGELMAN (20 p, 2x3, 2 pase, 4 int), BROOMFIELD (18 p, 9 rec, 1 pasa), RHOADS (13 p, 4 rec, 4 pase), WILLIAMS (10 p, 18 rec, 3 pase, 1 int, 1 cap), COSBY (8 p, 1x3, 2 rec, 2 pase, 1 int), BORIGA (5 p, 1x3, 2 rec, 4 pase, 2 int) si CRACIUN (1 p, 1 rec). A mai jucat MILOVANOVIC (1 rec, 1 pasa).

Declaratii la cald

La finalul partidei, extrem de fericit pentru cel de-al unsprezecelea succes consecutiv din acest sezon (9 victorii in LNBF si 2 victorii in CEWL), antrenorul Jose Araujo a declarat: “Foarte buna defensiva noastra in prima repriza. Am iesit apoi un pic din ritm si gazdele au echilibrat jocul. A fost un meci incins, un duel tare, intre doua echipe de valori apropiate. Important este ca pe final am reactionat pozitiv si am invins. Nu a fost usor, dar in asemenea dueluri este normal sa fie dificil sa castigi. Suntem fericiti pentru victorie. Dar, ca si pana acum, chiar daca suntem considerati favoriti, trebuie sa muncim in continuare ca sa obtinem ceva palpabil, performante notabile!”. La randul sau, antrenorul Miroslav Popov a precizat dezamagit:“Cred ca respectam prea mult Aradul. Am inceput cu frica iar unele jucatoare au fost de nerecunoscut. Au jucat haotic pentru ca astfel de greseli nu le-am întalnit nici la antrenamente nici in alte jocuri. Am gresit multe mingi in atac si nu am reusit sa le facem fata aradencelor in primele doua sferturi in aparare. Am jucat mai bine in ultimul sfert, dar nu am reusit sa recuperam. Era important sa jucam astfel de la inceput, sa controlam noi jocul, nu Aradul!”.

Clasamentul si programul CEWL

In urma acestui rezultat, coroborat cu succesul obtinut pe propriul teren de Piestanske Cajky in fata Valosun Brno, cu scorul de 73-57, iata cum arata clasamentul CEWL: