CSM CSU Oradea a cucerit trofeul LNBM, editia 2017-2018

CSM CSU Oradea a castigat trofeul Ligii Nationale de Baschet Masculin, editia 2017-2018, dupa ce s-a impus, marti seara, in fief-ul rivalei CSM Steaua Eximbank Bucuresti, cu scorul de 92-89 (15-21, 26-19, 18-18, 33-31), si a inchis astfel finala, cu scorul general de 3-1. In week-end-ul trecut, U-Banca Transilvania a obtinut medaliile de bronz ale LNBM, dupa ce a trecut de BC CSU Sibiu, cu scorul de 91-77 (21-28, 34-18, 15-16, 21-15), si a inchis finala mica, cu scorul general de 2-1.

Marti seara a cazut cortina si peste Liga Nationala de Baschet Masculin, CSM CSU Oradea reusind sa obtina laurii editiei 2017-2018 dupa ce s-a impus in finala disputata impotriva rivalei CSM Steaua Eximbank Bucuresti. Astfel, oradenii pregatiti de antrenorul Cristian Achim au obtinut pentru a doua oara mult ravnitul trofeu al LNBM, dupa ce in urma cu doua sezoane reusisera sa sparga gheata si sa-si adjudece in premiera titlul national la capatul unei finale dramatice castigate in compania BC Mures Tg. Mures, cu scorul general de 3-2.
Dupa ce in prima dubla disputata in Arena Antonio Alexe, CSM CSU Oradea si CSM Steaua Eximbank Bucuresti si-au impartit victoriile, finala LNBM s-a “mutat” la Bucuresti, in Sala Regimentului de Garda “Mihai Viteazul”. Duminica, oradenii au impresionat printr-un joc foarte exact si si-au asigurat o noua victorie, impunandu-se in fief-ul rivalei, cu scorul de 94-70. Marti seara, in cel de-al patrulea joc din ultimul act al actualului sezon, gruparea bucuresteana pregatita de Jukka Toijala a inceput in forta si dupa ce si-au adjudecat primul sfert, cu 21-15, parea ca va impinge finala in decisive. Numai ca fosta campioana din 2016 nu s-a lasat deloc impresionata si a intors rezultatul pana la pauza mare, oradenii reusind sa intre la vestiare in avantaj, scor 41-40. La reluare, echilibrul s-a mentinut in urmatoarele zece minute iar in ultimul sfert gruparea pregatita de Cristian Achim a reusit sa puna stapanire pe joc si sa se impuna intr-un final incendiar, cu scorul de 92-89. In urma acestei victorii, CSM CSU Oradea a castigat finala LNBM, editia 2017-2018, cu scorul general de 3-1, si a intrat in posesia trofeului national.
Pe de alta parte, sambata trecuta, U-Banca Transilvania a inchis finala mica a LNBM, impunandu-se in fata BC CSU Sibiu, cu scorul general de 2-1, clujenii reusind sa obtina a doua victorie pe teren propriu, cu 91-77. Astfel, campioana sezonului trecut, U-Banca Transilvania Cluj-Napoca a intrat in posesia medaliilor de bronz ale LNBM, editia 2017-2018, in vreme ce BC CSU Sibiu a obtinut locul al patrulea, la fel ca si in sezonul precedent.
In urma rezultatelor intregistrate, va prezentam mai jos clasamentul final al LNBM, editia 2017-2018: