CSM Targoviste a cucerit un nou titlu de campioana a LNBF

Trofeul Ligii Nationale de Baschet Feminin a fost adjudecat, duminica seara, de campioana sezonului trecut CSM Targoviste, dupa ce baschetbalistele pregatite de antrenorul Dan Fleseriu au reusit sa se impuna in meciul decisiv chiar pe terenul rivalei ACS Sepsi Sf. Gheorghe, cu 72-65 (25-16, 17-18, 11-14, 19-17), si au inchis finala sezonului 2014-2015 cu scorul general de 3-2.

Pentru a 12-a oara in ultimele doua decenii titlul de campioana a baschetului feminin romanesc a ajuns la Targoviste, dupa ce gruparea locala CS Municipal a reusit sa castige batalia finala cu ACS Sepsi Sf. Gheorghe, cu scorul general de 3-2, si a pastrat astfel trofeul. Desi recent castigatoarea Cupei Romaniei a inceput in forta ultima batalie din Liga Nationala de Baschet Feminin, sezonul 2014-2015, impunandu-se in primele doua intalniri de pe teren propriu, cu 66-65 si 68-63, CS Municipal Targoviste a reusit sa egaleze situatia la general, fructificand avantajul terenului propriu in urmatoarele doua partide, pe care le-a castigat cu 79-77 si 68-56. Astfel, finala LNBF a ajuns la meciul decisiv, Sala Sporturilor “Kati Szabo” din Sf. Gheorghe gazduind, duminica seara, ultima lupta pentru trofeul national dintre ACS Sepsi SIC si CSM Targovste. Intr-o atmosfera deosebita, creata de un public avid de baschet, meciul decisiv a inceput sub dominarea clara a campioanei en-titre, oaspetele reusind un prim sfert deosebit: scor 16-25. Au urmat zece minute de joc echilibrat, astfel ca finalistele au intrat la vestiare la scorul de 34-42, oaspetele reusind sa-si conserve avantajul gratie evolutiilor foarte bune ale americancelor Givens, Poole, Coker si Green. La reluare, gazdele au incearcat sa mai reduca din diferenta si sa relanseze finala, iar pe finalul sfertului trei Jeffery reuseste sa reaprinda speranta in tabara echipei locale cu o reusita de la mare distanta, scorul devenind 48-53. Dominarea gazdelor continua si la inceputul ultimului sfert, cand aceeasi Jeffery, secondata bine de Marshall si Murphy, aduna puncte importante pe tabela si fac ca gazdele sa preia conducerea pe tabela in minutul 34: scor 59-56. Din acel moment, campioana se dezlantuie si realizeaza un adevarat tur de forta prin Givens si Coker, reusind sa se desprinda pe final in castigatoare, in ciuda eforturilor disperate ale echipei gazda. Scor final 72-65 si CSM Targoviste reuseste sa ramana in posesia trofeului Ligii Nationale de Baschet Feminin la capatul unei finale total nerecomandate cardiacilor.
Mai jos va prezentam rezultatele inregistrate in finala LNBF, sezonul 2014-2015:

ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe – CSM Targoviste 66-65 (meciul 1, 1-0)

ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe – CSM Targoviste 68-63 (meciul 2, 2-0)

CSM Targoviste - ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe 79-77 (meciul 3, 1-2)

CSM Targoviste - ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe 68-56 (meciul 4, 2-2)

ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe – CSM Targoviste 65-72 (meciul 5, 2-3)

In disputa pentru medaliile de bronz, BC Universitatea Vasile Goldis ICIM Arad s-a impus cu scorul general de 2-0 in fata CSU Alba Iulia. Astfel, iata cum arata clasamentul final al LNBF, sezonul 2014-2015: