CSU Alba Iulia a debutat furtunos in CEWL

Finalista editiei precedente a Cupei Romaniei, CS Universitatea Alba Iulia, a pasit cu dreptul in Liga Europei Centrale, echipa antrenata de Miroslav Popov si George Lancranjan reusind, miercuri seara, sa treaca la pas in fata propriilor suporteri de gruparea slovaca Piestanske Cajky, cu scorul de 71-44 (18-15, 19-17, 17-5, 17-7).

Sala de Sport a  Universitatii “1 decembrie 1918” din Alba Iulia a imbracat haine de sarbatoare, miercuri seara, la primul joc oficial din istorie al echipei locale CSU intr-o competitie internationala. Puternic motivate de un public vulcanic, baschetbalistele gruparii gazda au declansat tavalugul inca de la primele actiuni, Piestanske Cajky, ocupanta locului 5 in 1.Liga la finele sezonului trecut facand cu greu fata ofensivei coordonate foarte bine de internationala AnneMarie Parau. De altfel, poate si din cauza debutului international, dar si a unor erori din defensiva, echilibrul s-a mentinut pe tabela de scor pana la pauza mare, CSU Alba Iulia intrand la vestiare cu un avantaj destul de mic: 37-32. La reluare, gazdele au scapat de tracul participarii in premiera in CEWL si s-au dezlantuit, oaspetele neavand nici o sansa de a mai contracara planul tactic ofensiv al echipei locale. In fata unei aparari agresive si a unui atac in care au excelat Reed, Parau si Cadjo, gruparea slovaca n-a mai reusit sa-si treaca in cont decat 12 puncte in ultimele doua sferturi, fapt care a facut ca fluierul final al arbitrilor sa consemneze o victorie lejera a gazdelor, cu scorul de 71-44. De mentionat ca partida a inceput cu o mica intarziere deoarece echipa slovaca a sosit la sala la ora 17:30 iar ora oficiala de incepere a partidei era 18:00!
Conform datelor statistice oficiale, punctele echipei invingatoare au fost parafate de REED (14 p, 4 rec, 3 pase, 3 int), CADJO (13 p, 2x3, 5 rec, 2 pase, 6 int), PARAU (11 p, 2 rec, 4 pase, 3 int), TOMA (8 p, 9 rec, 3 pase, 3 cap), NAGY (6 p, 3 rec), WITTINGTON (6 p, 1 rec), VUKOJE (6 p, 1x3), UIUIU (4 p, 2 rec, 3 pase, 3 int), BROWN (3 p, 3 rec, 1 int). Au mai evoluat SALLEY (2 rec, 2 pase) si tanara speranta Sica CUZIC. De la oaspete s-a remarcat PALENIKOVA (11 p, 1x3, 4 rec, 3 pase).

La finalul partidei inaugurale din CEWL, antrenorul Miroslav Popov a declarat: “A fost foarte important sa castigam acest prim meci, avand in vedere ca am jucat si acasa. Nu am stiut nimic despre adversara noastra, dar pe parcursul meciului ne-am dat seama de modul lor de joc. In prima repriza, slovacele ne-au pus chiar unele probleme, noi am jucat slab in defensiva, insa dupa pauza am schimbat tactica si nu au mai facut fataapararii zona pe care am pus-o in practica. Imi felicit jucatoarele pentru victorie, insa mai avem de lucru in ofensiva, in special la atacurile de om la om.” De partea cealalta, antrenorul slovac Martin Pospisil a mentionat: “In prima parte a jocului am avut o frecventabuna, am jucat cu multa concentrare, si asta s-a vazut si pe tabela. Apoi, dupa pauza, gazdele au schimbat apararea, dar din nefericire baschetbalistele mele au inceput sa joace naiv in atac, gresind copilareste iar diferenta este aceea pe care o vedeti pe tabela. A fost foarte greu pentru noi pentru ca am ajuns in Alba Iulia doar cu jumatate de ora inainte de meci! A fost dificil pentru jucatoarele mele, dar in prima repriza am reusit sa ne miscam bine.

Programul si clasamentul CEWL

In urma acestei victorii, coroborate cu victoria la pas a campioanei Austriei, Flying Foxes Viena, care a spulberat echipa ceha Valosun Brno, cu 82-50, iata cum arata clasamentul CEWL, cu mentiunea ca BC UVG ICIM Arad a stat: