CSU Alba Iulia pierde la Viena in cadrul CEWL

Finalista Cupei Romaniei, CS Universitatea Alba Iulia, pare sa piarda din cadenta in Liga Europei Centrale, echipa pregatita de antrenorii Miroslav Popov si George Lancranjan inregistrand, joi seara, al doilea esec consectiv, cedand pe terenul valoroasei grupari austriace Flying Foxes Viena, cu scorul de 71-75 (20-19, 10-19, 28-16, 13-21), la capatul unui joc in care pivotul nationalei Romaniei, Elisabeth Pavel, a avut o evolutie deosebita pentru echipa gazda.

Dupa ce a cedat in derby-ul romanesc din Liga Europei Centrale, fiind invinsa pe teren propriu de rivala BC Universitatea Vasile Goldis ICIM Arad, echipa feminina CS Universitatea Alba Iulia a plecat in Austria cu ganduri mari, dornica sa stearga cu buretele esecul de acasa si sa invinga pe terenul incomodei grupari austriece Flying Foxes Viena. Motivate de dorinta victoriei, baschetbalistele pregatite de Miroslav Popov si George Lancranjan reusesc sa-si impuna ritmul si preiau rapid initiativa pe teren, terminand primul sfert cu un mic avantaj: 20-19. Bazandu-se foarte mult pe pivotul nationalei Romaniei, Elisabeth Pavel, si pe coordonatoarea de joc de origine americana Peddy Sheylani, gazdele forteaza mai mult in ofensiva si revin spectaculos la conducere, astfel ca la intrarea in vestiare scorul le era favorabil: 38-30. Dupa pauza, reprezentanta noastra schimba din mers tactica si reuseste printr-o aparare mult mai agresiva sa revina si sa preia din nou conducerea, detasandu-se pe tabela in finalul celui de-al treilea sfert pana la 58-54. Ultima parte a jocului apartine, insa, din nou gazdelor, Pavel si Peddy speculeaza orice bresa din apararea oaspetelor iar fluierul final al arbitrilor “ingheata” scorul de pe tabela la 75-71 in favoarea campioanei Austriei, spre dezamagirea staff-ului din Alba Iulia, care s-a aratat suparat pe discrepanta mare din raportul de aruncari libere (31 pentru gazde si 6 pentru oaspete).
Conform datelor oficiale, punctele reprezentantei noastre au fost realizate de WHITTINGTON (21 p, 15 rec, 1 pasa, 1 int), REED (13 p, 1x3, 4 rec, 2 pase, 3 int), PARAU (10 p, 1x3, 1 rec, 7 pase), TOMA (10 p, 6 rec), UIUIU (10 p, 3x3, 3 rec, 1 pasa, 4 int), CADJO (7 p, 3x3, 2 rec, 4 pase, 2 int), SALLEY (4 p, 1 rec, 1 int, 1 cap) si BROWN (1 p, 1 rec, 2 pase, 2 cap). A mai evoluat VUKOJE (2 rec). De la gazde s-au remarcat PEDDY (25 p, 2x3, 6 rec, 2 pase, 5 int) si PAVEL (21 p, 13 rec, 2 pase, 1 cap).