CSU Ploiesti conduce cu 2-0 in finala Diviziei A

Vicecampioana Romaniei, CSU Ploiesti s-a impus ieri seara in al doilea joc al finalei campionatului national de baschet, in fata echipei BC Timisoara cu scorul 79-65 si conduce cu 2-0 la general.

Ploiestenii au pornit tare si meciul al doilea si au condus in permanenta pe tabela de marcaj. Dupa zece minute, prahovenii aveau un avantaj de 10 lungimi in fata "Leilor din Banat". Intrati la pauza la adapostul celor 13 puncte (29-42), jucatorii lui Arnautovic au apasat pedala de acceleratie si mai tare, in ciuda eforturilor lui Jovanovic, Sarovic si Archie de a baga in joc echipa banateana.

Cei mai buni marcatori pentru gazde au fost Jovanovic (16 p - 4X3), Archie (14 p), in vreme ce lituanianul Arvydas Cepulis (23 p - 5X3) si americanul Darius Hargrove (18 p - 3X3, 7 rec, 4 pase decisive) au iesi in lumina reflectoarelor pentru oaspeti. Intreaga statistica a jocului poate fi consultata aici.

Seria se va muta saptamana viitoare la Ploiesti, partidele 3 si 4 fiind programate pentru miercuri (23.05.2012) ora 20:00 si joi (24.05.2012) de la ora 18:00, in transmisiune directa pe Digi Sport.